DÇ-2026 start götürür: Yeniliklər nələrdir?
“Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM”-in məlumatına görə, mundial tarixdə ilk dəfə üç ölkənin - ABŞ, Kanada və Meksikanın birgə ev sahibliyi ilə təşkil olunacaq.
Eyni zamanda, bu, dünya çempionatları tarixində ən çox komandanın iştirak edəcəyi yarış kimi tarixə düşəcək. FIFA-nın qərarına əsasən, DÇ-2026-da əvvəlki turnirlərdə olduğu kimi 32 deyil, 48 milli komanda mübarizə aparacaq. Beləliklə, iştirakçıların sayı 16 komanda artırılıb.
Turnir çərçivəsində rekord sayda - 104 oyun keçiriləcək. Kabo-Verde, Kurasao, İordaniya və Özbəkistan milliləri mundialda debüt edəcəklər.
Mundialın matçları 16 şəhərdə keçiriləcək. Turnirin əsas yükünü ABŞ daşıyacaq. Belə ki, oyunlar adıçəkilən ölkənin 11 şəhərində baş tutacaq. Kanada və Meksika isə müvafiq olaraq hərəyə 2 və 3 şəhərlə mundial atmosferini yaşayacaq.
ABŞ-də oyunlara ev sahibliyi edəcək şəhərlər arasında Houston, Boston Kansas, Nyu-York/Nyu-Cersi, Los-Anceles, Mayami, Dallas, Atlanta, Filadelfiya, Sietl və San-Fransisko kimi nəhəng mərkəzlər yer alır. Kanadada oyunlar Toronto və Vankuverdə, Meksikada isə Mexiko, Qvadalaxara və Monterreydə keçiriləcək.
Meksika və Cənubi Afrika Respublikası komandalarının üz-üzə gələcəyi açılış qarşılaşması Mexikodakı məşhur "Estadio Azteca" stadionunda baş tutacaq. Final qarşılaşması isə ABŞ-nin Nyu-York/Nyu-Cersi bölgəsində "MetLife Stadium"da baş tutacaq.
DÇ-2026 həm iştirakçıların sayına, həm oyunların miqyasına, həm də üç ölkəni əhatə edən təşkilatçılığına görə dünya futbolu tarixinin ən böyük çempionatı hesab olunur.
A qrupu: Meksika, , Cənubi Afrika Respublikası, Çexiya
B qrupu: Kanada, İsveçrə, Qətər, Bosniya və Herseqovina
C qrupu: Braziliya, Mərakeş, Şotlandiya, Haiti
D qrupu: ABŞ, Avstraliya, Paraqvay,
E qrupu: Almaniya, Ekvador, Fildişi Sahili, Kurasao
F qrupu: Niderland, Yaponiya, Tunis, İsveç
G qrupu: Belçika, İran, Misir, Yeni Zelandiya
H qrupu: İspaniya, Uruqvay, , Kabo Verde
I qrupu: Fransa, Seneqal, Norveç, İraq
J qrupu: Argentina, Avstriya, Əlcəzair, İordaniya
K qrupu: Portuqaliya, Kolumbiya, Özbəkistan, Konqo Demokratik Respublikası
L qrupu: İngiltərə, Xorvatiya, Panama, Qana
Xatırladaq ki, bu gün start götürəcək DÇ-2026 iyulun 19-da başa çatacaq. Mundialın son qalibi 2022-ci ildə Qətərdə təşkil edilən yarışda Argentina millisi olub.

ЧМ-2026 стартует: что нового?
Как сообщает «Оперативный Информационный Центр-OMM», мундиаль впервые в истории пройдет под эгидой сразу трех стран — США, Канады и Мексики.
Кроме того, этот турнир войдет в историю как соревнование с наибольшим количеством команд-участниц. Согласно решению ФИФА, на ЧМ-2026 выступят не 32, а 48 национальных сборных, что на 16 команд больше, чем на предыдущих турнирах.
В рамках турнира будет проведено рекордное количество матчей — 104. Сборные Кабо-Верде, Кюрасао, Иордании и Узбекистана дебютируют на мундиале.
Матчи чемпионата пройдут в 16 городах. Основная нагрузка ляжет на США: игры примут 11 городов этой страны. Канада и Мексика примут матчи в 2 и 3 городах соответственно.
Среди городов США, принимающих игры, такие крупные центры, как Хьюстон, Бостон, Канзас, Нью-Йорк/Нью-Джерси, Лос-Анджелес, Майами, Даллас, Атланта, Филадельфия, Сиэтл и Сан-Франциско. В Канаде матчи пройдут в Торонто и Ванкувере, а в Мексике — в Мехико, Гвадалахаре и Монтеррее.
Матч открытия между сборными Мексики и Южно-Африканской Республики состоится на знаменитом стадионе "Estadio Azteca" в Мехико. Финальная встреча пройдет на стадионе "MetLife Stadium" в Нью-Йорке/Нью-Джерси.
ЧМ-2026 считается крупнейшим чемпионатом в истории мирового футбола как по количеству участников, так и по масштабу игр и организации, охватывающей три страны.
Состав групп ЧМ-2026:
• Группа A: Мексика, Южная Корея, ЮАР, Чехия
• Группа B: Канада, Швейцария, Катар, Босния и Герцеговина
• Группа C: Бразилия, Марокко, Шотландия, Гаити
• Группа D: США, Австралия, Парагвай, Турция
• Группа E: Германия, Эквадор, Кот-д'Ивуар, Кюрасао
• Группа F: Нидерланды, Япония, Тунис, Швеция
• Группа G: Бельгия, Иран, Египет, Новая Зеландия
• Группа H: Испания, Уругвай, Саудовская Аравия, Кабо-Верде
• Группа I: Франция, Сенегал, Норвегия, Ирак
• Группа J: Аргентина, Австрия, Алжир, Иордания
• Группа K: Португалия, Колумбия, Узбекистан, ДР Конго
• Группа L: Англия, Хорватия, Панама, Гана
Напомним, что стартующий сегодня ЧМ-2026 завершится 19 июля. Действующим победителем мундиаля является сборная Аргентины, выигравшая турнир в 2022 году в Катаре.