Yaponiya Rusiya Prezidenti Vladimir Putinin iki ölkə arasında münasibətlərin pisləşməsində Tokionu günahlandıran bəyanatlarına rəsmi etirazını bildirib.
“Operativ Məlumat Mərkəzi – OMM” xəbər verir ki, Yaponiya Nazirlər Kabinetinin Baş katibi Kihara Minoru keçirdiyi mətbuat konfransında Putinin ittihamlarına cavab verib.
O, Rusiya ilə Yaponiya arasında münasibətlərin hazırkı çətin vəziyyətinin birbaşa Moskvanın Ukraynaya qarşı başlatdığı müharibə ilə əlaqəli olduğunu vurğulayıb.
Kihara münasibətlərin pisləşməsində Yaponiyanı məsuliyyətli göstərən bəyanatları qətiyyətlə rədd edib. Baş katib həmçinin bildirib ki, Tokio Kuril adaları, yəni Yaponiyanın “Şimal Əraziləri” adlandırdığı bölgə ilə bağlı mövqeyini dəyişməyib və mübahisənin həlli istiqamətində siyasətini davam etdirir.
Qeyd edək ki, Rusiya Prezidenti Vladimir Putin Qırğızıstanın paytaxtı Bişkekdə keçirilən Şanxay Əməkdaşlıq Təşkilatının sammitindən sonra jurnalistlərin suallarını cavablandırarkən Rusiya-Yaponiya münasibətlərinin pisləşməsinə görə tamamilə Tokionu məsuliyyətli hesab etdiyini bildirib.
Putin Yaponiyanın heç bir əsas olmadan Moskva ilə münasibətləri addım-addım korladığını iddia edib.
İki ölkə arasında Kuril adaları ilə bağlı mübahisə İkinci Dünya müharibəsinin sonuna gedib çıxır. 1945-ci ildə Sovet İttifaqının nəzarətinə keçən adalar üzərindəki mübahisə səbəbindən Rusiya və Yaponiya arasında münasibətlərdə uzun illərdir davam edən fikir ayrılığı mövcuddur və tərəflər hələ də rəsmi sülh müqaviləsi imzalamayıb.

Токио отверг обвинения Путина в ухудшении отношений с Россией
Япония выразила официальный протест в связи с заявлениями президента России Владимира Путина, который возложил на Токио ответственность за ухудшение двусторонних отношений.
Как сообщает «Оперативный Информационный Центр-OMM», генеральный секретарь кабинета министров Японии Кихара Минору в ходе пресс-конференции ответил на обвинения российского лидера.
Он подчеркнул, что нынешнее сложное состояние отношений между Россией и Японией напрямую связано с войной, развязанной Москвой против Украины. Кихара решительно отверг заявления, возлагающие на Японию ответственность за ухудшение связей. Генеральный секретарь также подтвердил, что Токио не изменил свою позицию по Курильским островам, которые Япония называет «Северными территориями», и продолжает политику, направленную на разрешение этого спора.
Отметим, что президент России Владимир Путин после саммита Шанхайской организации сотрудничества в Бишкеке заявил, что считает Токио полностью ответственным за ухудшение российско-японских отношений. Путин утверждал, что Япония без всяких оснований шаг за шагом портит отношения с Москвой.
Напомним, что спор между двумя странами по поводу Курильских островов уходит корнями в окончание Второй мировой войны. Из-за разногласий по поводу островов, перешедших под контроль Советского Союза в 1945 году, между Россией и Японией на протяжении многих лет сохраняются трения, и стороны до сих пор не подписали официальный мирный договор. Этот территориальный спор остается одним из главных препятствий для нормализации дипломатических отношений между Токио и Москвой.