Həlak olan minatəmizləyənlərin ailələrinə Prezident təqaüdü veriləcək
Minatəmizləmə fəaliyyətini həyata zaman partlayıcı sursatların işə düşməsi nəticəsində baş verən bədbəxt hadisə ilə əlaqədar olan və ya bu zaman aldığı xəsarətdən həyatını itirən minatəmizləyənlərin ailə üzvlərinə Prezidentinin təqaüdü təsis edilib.
“Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM” xəbər verir ki, İlham Əliyev bununla bağlı Fərman imzalayıb.
Fərmanla təqaüdün aylıq məbləği 700 manat müəyyən edilib.
Prezident təqaüdü minatəmizləmə fəaliyyətini həyata keçirən zaman partlayıcı sursatların işə düşməsi nəticəsində baş verən bədbəxt hadisə ilə əlaqədar həlak olan və ya bu zaman aldığı xəsarətdən həyatını itirən minatəmizləyənin aşağıda göstərilən ailə üzvlərinə (təqaüd məbləği onların sayına uyğun bərabər hissələrə bölünməklə) ödəniləcək:
- dul arvadına (ərinə), valideynlərinə;
- 18 yaşına çatmamış (peşə təhsili, orta ixtisas təhsili və müəssisələrində təhsil alanlara isə həmin təhsil müəssisələrini bitirənədək, lakin ən çoxu 23 yaşına çatanadək), yaxud 18 yaşına çatanadək əlilliyi müəyyən edilmiş 18 yaşından yuxarı əlilliyi olan övladlarına, uşaq evlərində tərbiyə olunan qardaş və bacılarına;
- birinci növbədən digər qohumları olmayan baba və nənələrinə;
Təqaüd dövlət büdcəsində Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyi üçün nəzərdə tutulmuş xərclər hesabına həmin nazirlik tərəfindən ödəniləcək.
Azərbaycan Prezidentinin təqaüdü bu Fərman qüvvəyə mindiyi tarixədək minatəmizləmə fəaliyyətini həyata keçirən zaman partlayıcı sursatların işə düşməsi nəticəsində baş verən bədbəxt hadisə ilə əlaqədar həlak olan və ya bu zaman aldığı xəsarətdən həyatını itirən minatəmizləyənlərin ailə üzvlərinə də şamil edilir və bu Fərman qüvvəyə mindiyi tarixdən sonrakı dövr üçün ödəniləcək.

Семьям погибших саперов в Азербайджане назначена стипендия
Членам семей саперов, погибших в результате несчастного случая при срабатывании взрывных устройств во время осуществления деятельности по разминированию или скончавшихся от полученных при этом ранений, учреждена стипендия Президента Азербайджанской Республики. Как сообщает “Оперативный Информационный Центр-OMM”, соответствующий указ подписал Президент Ильхам Алиев.
Согласно документу, ежемесячный размер стипендии установлен в сумме 700 манатов. Данная выплата будет распределяться в равных долях между следующими членами семьи погибшего: вдове (мужу), родителям, детям до 18 лет (учащимся очных отделений — до окончания обучения, но не более чем до 23 лет), детям с инвалидностью старше 18 лет, а также братьям и сестрам, воспитывающимся в детских домах, и дедушкам/бабушкам при отсутствии других близких родственников первой очереди.
Выплата стипендий будет осуществляться Министерством труда и социальной защиты населения Азербайджана за счет средств, предусмотренных для ведомства в государственном бюджете. Примечательно, что действие указа распространяется и на семьи тех специалистов, которые погибли при выполнении задач по разминированию до вступления данного документа в силу.
Вопрос очистки территорий от мин является одним из приоритетных для правительства Азербайджана. После окончания 44-дневной Отечественной войны в 2020 году на освобождённых от оккупации территориях ведутся масштабные работы по разминированию для обеспечения безопасного возвращения бывших вынужденных переселенцев. Данный указ Президента Ильхама Алиева направлен на усиление социальной защиты лиц, выполняющих эту опасную и жизненно важную миссию, а также на поддержку их семей.