Dünya mediası Prezident İlham Əliyevin Naxçıvanda səsləndirdiyi fikirlərə geniş yer ayırıb
İlham Əliyevin Naxçıvan Muxtar Respublikasına səfəri çərçivəsində Televiziyasına müsahibəsində səsləndirdiyi fikirlər müxtəlif ölkələrin media qurumları tərəfindən geniş işıqlandırılıb.
“Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM” AZƏRTAC-a istinadən xəbər verir ki, Rusiyanın "Kommersant", "İnterfaks", "Вестник Кавказа" və "NEWS.ru" media orqanları dövlətimizin başçısının müsahibəsindən əsas məqamlarını oxucuların diqqətinə çatdırıblar.
"Kommersant" Azərbaycanın neft və qazla yanaşı, elektrik enerjisini də Avropa bazarına çıxarmaq niyyətini önə çəkib. Nəşr Prezident İlham Əliyevin müsahibəsində bu barədə səsləndirdiyi "yerləşdiyimiz bölgədə bizdən başqa bu qədər enerji ilə, istər neft-qaz, istər elektrik enerjisi ilə təmin olunan ikinci ölkə yoxdur. Qonşu ölkələrə ixrac imkanlarımızı genişləndirərək biz, eyni zamanda, Avropa bazarına da çıxacağıq" fikirlərini oxucularının diqqətə çatdırıb.
"İnterfaks" isə enerji ixracının genişləndirilməsi, elektrik enerjisinin Gürcüstan və Türkiyə ərazilərindən Avropaya çatdırılması, "Black Sea Energy" layihəsi, eləcə də Naxçıvanda Günəş elektrik stansiyalarının gücünün artırılması ilə bağlı məlumatlara geniş yer ayırıb. Agentlik xəbərində, həmçinin Prezident İlham Əliyevin TRIPP layihəsi ilə bağlı açıqlamalarına da yer verib.
Agentlik Zəngəzur dəhlizi üzrə praktiki işlərin başlanması, Horadiz-Ağbənd avtomobil yolunun hazırkı vəziyyəti, dəmir yolunun 2027-ci ildə sərhədinə çatdırılmasının planlaşdırılması və marşrutun illik 15 milyon ton yükdaşıma qabiliyyətinə malik olacağı barədə məlumatları oxucularına çatdırıb. Qeyd edilib ki, Naxçıvan dəmir yolunun yenidən qurulması və ümumi uzunluğunun 194,2 kilometrə çatdırılması, həmçinin 10 stansiyanın yenidən qurulması nəzərdə tutulur.
"Вестник Кавказа" Qarabağ, Şərqi Zəngəzur və Naxçıvanın vahid konsepsiya əsasında inkişaf etdirilməsi, eləcə də Zəngəzur dəhlizinin imkanları ilə bağlı fikirləri xüsusi qeyd edib.
"NEWS.ru" portalı isə Azərbaycanın əsas hissəsindən Naxçıvana ərazisindən keçməklə elektrik verilişi xətlərinin çəkilməsi layihəsinin hazır olması barədə Prezident İlham Əliyevin açıqlamasını yayıb.
Gürcüstanın "Interpressnews.ge", "1TV.ge" və "BPN.ge" xəbər portalları da Prezident İlham Əliyevin fikirlərinə geniş yer verib.
"1TV.ge" saytı dövlətimizin başçısının Rusiya, Ermənistan və Azərbaycan arasında imzalanmış üçtərəfli bəyanatın Ermənistan üçün əhəmiyyəti ilə bağlı açıqlamalarını oxucularına çatdırıb. Eyni zamanda, sənədin Ermənistan üçün kapitulyasiya aktı kimi qiymətləndirilməsi barədə fikirlərə də diqqət ayrılıb.
"Interpressnews.ge" portalının xəbərində qeyd edilib ki, Azərbaycan Avropa bazarına elektrik enerjisi ixrac etmək niyyətindir. Bu istiqamətdə əsas marşrut Gürcüstan və Türkiyə ərazilərindən keçəcək. Eləcə də Qara dəniz enerji kabeli layihəsinin texniki-iqtisadi əsaslandırması hazırlanıb. Sayt, həmçinin Prezident İlham Əliyevin Ermənistanın köhnəlmiş atom elektrik stansiyasının bütün region üçün təhlükə mənbəyi olduğu, onun gec-tez fəaliyyətinin dayandırılmasının zəruriliyi və TRIPP layihəsi çərçivəsində Ermənistan ərazisində elektrikötürücü infrastrukturun yaradılması ilə bağlı fikirlərini ayrıca yayımlayıb.
"BPN.ge" isə yaydığı informasiyada Azərbaycanın Avropa enerji bazarına çıxmaq planını, bu məqsədlə Gürcüstan və Türkiyə üzərindən keçəcək marşrutun əhəmiyyətini ön plana çıxarıb. Portal dövlətimizin başçısının bu marşrutun hazırda yeganə çıxış yolu olması barədə fikrini sitat olaraq gətirib: "Qonşu ölkələrə ixrac imkanlarımızı genişləndirərək biz, eyni zamanda, Avropa bazarına da çıxacağıq. Çünki biz indi Avropaya neftimizlə, qazımızla çıxmışıq. Ancaq biz elektrik enerjisi ilə də çıxmaq istəyirik".
"Ambebi.ge" saytı da öz oxucularına Prezident İlham Əliyevin Ermənistanın atom elektrik stansiyasının köhnəlməsi və regiona təhlükə yaratması, stansiya bağlandıqdan sonra yaranacaq enerji böhranı ilə bağlı fikirlərini təqdim edib.
Türkiyə mediası da Prezident İlham Əliyevin Azərbaycan Televiziyasına müsahibəsində səsləndirdiyi mühüm məqamları geniş işıqlandırıb.
"Anadolu Agentliyi", "Haberler.com", "Doğruhaber" və "Yeni Akit" kimi portallar xəbərlərində Prezident İlham Əliyevin Zəngəzur dəhlizinin açılması, TRIPP layihəsinin icrasına başlanılması, dəhlizin illik ən azı 15 milyon ton yükdaşıma potensialı və onun nəqliyyatla yanaşı, fiber-optik, elektrik, gələcəkdə isə neft və qaz xətlərini əhatə edə biləcəyi ilə bağlı fikirlərinə geniş yer ayırıb.
"Yozgat", "Türkgün", "YeniBirlik", "SonDakika.com" və "Saraymedya" Naxçıvana Ermənistan ərazisindən elektrik xətlərinin çəkilməsi layihəsinin hazır olmasına, Cəbrayılda böyük yarımstansiyanın inşasına və Zəngəzur dəhlizinin enerji komponentinə diqqət yetirib.
"Ankara NetHaber" enerji dəhlizinin Ermənistan ərazisindən Naxçıvana, oradan Türkiyə və Avropaya uzanacağını, rəsmi İrəvan üçün alternativ enerji mənbəyi yarada biləcəyini vurğulayıb.
"Yeni Akit" qəzeti Ermənistanın atom elektrik stansiyasının yaratdığı təhlükəyə, "Fikirturu.com" portalı isə Azərbaycan və Mərkəzi Asiya ölkələri arasında "C5+1" formatında nəqliyyat, enerji və iqtisadi əməkdaşlığın əhəmiyyətinə dair fikirləri oxucularına çatdırıb.
"TRHaber" ABŞ, Azərbaycan və Ermənistanın Vaşinqton sammitinin birinci ildönümü ilə bağlı Birgə Bəyanatını işıqlandıraraq, sənəddə ötən il keçirilən görüşdən sonra əldə olunan irəliləyişlərə diqqət çəkildiyini, uzun illər davam edən münaqişəyə son qoyan təməlin möhkəmləndirilməsi və Cənubi Qafqazın daha firavan gələcəyə yönəldilməsi istiqamətində qətiyyətin ifadə olunduğunu qeyd edib.
Şimali Kiprin "Kıbrıs Türk" informasiya portalı isə Prezident İlham Əliyevin Naxçıvana Ermənistan ərazisindən elektrik xəttinin çəkilməsi layihəsinin hazır olması, Zəngəzur dəhlizinin yalnız nəqliyyat deyil, həm də enerji, fiber-optik və gələcəkdə neft-qaz xətlərini əhatə edə biləcəyi ilə bağlı açıqlamalarına yer verib. Portal, həmçinin yaradılacaq enerji dəhlizinin Naxçıvandan Türkiyəyə və Avropaya uzanacağını, Azərbaycanın elektrik enerjisi ilə Avropa bazarına çıxmaq planı ilə bağlı fikirləri təqdim edib.

Мировые СМИ уделили широкое внимание заявлениям Президента Ильхама Алиева в Нахчыване
Мнения, озвученные Президентом Ильхамом Алиевым в интервью Азербайджанскому телевидению в рамках поездки в Нахчыванскую Автономную Республику, были широко освещены СМИ различных стран.
«Оперативный Информационный Центр-OMM» со ссылкой на АЗЕРТАДЖ сообщает, что российские медиа-ресурсы, такие как «Коммерсант», «Интерфакс», «Вестник Кавказа» и «NEWS.ru», довели до сведения читателей основные тезисы интервью главы государства.
«Коммерсант» акцентировал внимание на намерении Азербайджана поставлять на европейский рынок не только нефть и газ, но и электроэнергию. Издание процитировало слова Президента Ильхама Алиева: «В регионе, где мы находимся, нет второй такой страны, которая была бы обеспечена таким количеством энергии, будь то нефть, газ или электроэнергия. Расширяя наши экспортные возможности в соседние страны, мы одновременно выйдем и на европейский рынок».
«Интерфакс» уделил значительное внимание вопросам расширения экспорта энергии, транспортировки электроэнергии в Европу через территории Грузии и Турции, проекту «Black Sea Energy», а также увеличению мощности солнечных электростанций в Нахчыване. Агентство также осветило заявления Президента Ильхама Алиева относительно проекта TRIPP.
Агентство также проинформировало читателей о начале практических работ по Зангезурскому коридору, текущем состоянии автомобильной дороги Горадиз-Агбенд, планах по доведению железной дороги до границы с Арменией к 2027 году и пропускной способности маршрута в 15 миллионов тонн грузов в год. Было отмечено, что планируется реконструкция Нахчыванской железной дороги общей протяженностью 194,2 километра, а также восстановление 10 станций.
«Вестник Кавказа» особо отметил идеи о развитии Карабаха, Восточного Зангезура и Нахчывана на основе единой концепции, а также транспортные возможности Зангезурского коридора.
Портал «NEWS.ru» опубликовал заявление Президента Ильхама Алиева о готовности проекта прокладки линий электропередачи из основной части Азербайджана в Нахчыван через территорию Армении.
Новостные порталы Грузии «Interpressnews.ge», «1TV.ge» и «BPN.ge» также уделили большое внимание высказываниям Президента Ильхама Алиева.
Сайт «1TV.ge» довел до сведения читателей заявления главы государства о значении трехстороннего заявления, подписанного между Россией, Арменией и Азербайджаном, для Армении. В то же время было уделено внимание оценке документа как акта капитуляции для Армении.
В сообщении портала «Interpressnews.ge» отмечается, что Азербайджан намерен экспортировать электроэнергию на европейский рынок. Основной маршрут в этом направлении пройдет через территории Грузии и Турции. Также подготовлено технико-экономическое обоснование проекта черноморского энергетического кабеля. Сайт также отдельно опубликовал мнение Президента Ильхама Алиева о том, что устаревшая атомная электростанция Армении является источником опасности для всего региона, о необходимости ее закрытия рано или поздно, а также о создании электросетевой инфраструктуры на территории Армении в рамках проекта TRIPP.
«BPN.ge» в своей информации выдвинул на первый план планы Азербайджана по выходу на европейский энергетический рынок и важность маршрута, который пройдет через Грузию и Турцию. Портал процитировал слова главы государства о том, что этот маршрут в настоящее время является единственным выходом: «Расширяя наши экспортные возможности в соседние страны, мы одновременно выйдем и на европейский рынок. Потому что мы уже вышли в Европу с нашей нефтью и газом. Но мы хотим выйти и с электроэнергией».
Сайт «Ambebi.ge» представил своим читателям мнение Президента Ильхама Алиева об устаревании атомной электростанции Армении и создании ею угрозы для региона, а также об энергетическом кризисе, который возникнет после закрытия станции.
Турецкие СМИ также широко осветили важные моменты интервью Президента Ильхама Алиева Азербайджанскому телевидению.
Порталы «Anadolu Ajansı», «Haberler.com», «Doğruhaber» и «Yeni Akit» в своих новостях уделили большое внимание высказываниям Президента Ильхама Алиева об открытии Зангезурского коридора, начале реализации проекта TRIPP, потенциале коридора по грузоперевозкам не менее 15 миллионов тонн в год, а также о том, что он может охватывать не только транспорт, но и волоконно-оптические, электрические, а в будущем — нефтяные и газовые линии.
«Yozgat», «Türkgün», «YeniBirlik», «SonDakika.com» и «Saraymedya» уделили внимание готовности проекта прокладки линий электропередачи в Нахчыван через территорию Армении, строительству крупной подстанции в Джебраиле и энергетическому компоненту Зангезурского коридора.
«Ankara NetHaber» подчеркнул, что энергетический коридор протянется через территорию Армении в Нахчыван, а оттуда в Турцию и Европу, и может создать альтернативный источник энергии для официального Еревана.
Газета «Yeni Akit» уделила внимание опасности, создаваемой атомной электростанцией Армении, а портал «Fikirturu.com» довел до сведения читателей мнения о важности транспортного, энергетического и экономического сотрудничества между Азербайджаном и странами Центральной Азии в формате «C5+1».
«TRHaber», освещая Совместное заявление США, Азербайджана и Армении в связи с первой годовщиной Вашингтонского саммита, отметил, что в документе подчеркивается прогресс, достигнутый после встречи, состоявшейся в прошлом году, и выражается решимость в укреплении фундамента, положившего конец многолетнему конфликту, и направлении Южного Кавказа к более процветающему будущему.
Информационный портал Северного Кипра «Kıbrıs Türk» разместил заявления Президента Ильхама Алиева о готовности проекта прокладки линии электропередачи в Нахчыван через территорию Армении, о том, что Зангезурский коридор может охватывать не только транспорт, но и энергетические, волоконно-оптические, а в будущем — нефтяные и газовые линии. Портал также представил мнения о том, что создаваемый энергетический коридор протянется из Нахчывана в Турцию и Европу, а также о планах Азербайджана по выходу на европейский рынок с электроэнергией.