Bu gün Prezident İlham Əliyevin Özbəkistana dövlət səfəri zamanı dövlət başçıları tərəfindən “ Respublikası ilə Respublikası arasında əbədi dostluq haqqında Müqavilə” imzalanıb.
"Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM" xəbər verir ki, Müqavilədə göstərilir ki, iki dövlət hüququn hamılıqla tanınmış prinsiplərini və normalarını rəhbər tutaraq, münasibətlərində əbədi dostluğa, qarşılıqlı etimada, strateji tərəfdaşlığa və müttəfiqliyə əsaslanır, öz milli reallıqlarına uyğun inkişaf yollarının və modellərinin seçimində bir-birini dəstəkləyirlər.
Azərbaycan və Özbəkistan həmçinin digər tərəfin suverenliyinə, təhlükəsizliyinə və ərazi bütövlüyünə zərər vuran hər hansı bloklarda və ya ittifaqlarda iştirak etməməyi, öz ərazilərinin üçüncü ölkələr tərəfindən digər tərəfin dövlət suverenliyinə, təhlükəsizliyinə və ərazi bütövlüyünə zərər vurmaq məqsədilə istifadə edilməsinə, eləcə də öz ərazilərində digər tərəfin suverenliyinə, təhlükəsizliyinə və ərazi bütövlüyünə zərər vuran təşkilatların və qrupların yaradılmasına və fəaliyyətinə yol verməməyi öhdələrinə götürürlər.
Bundan başqa, tərəflər aşağıdakı sahələr üzrə əməkdaşlığa dair öhdəlik götürürlər:
- münaqişələrin qarşısının alınması və nizamlanmasında, eləcə də regional və qlobal problemlərinin həllində Təşkilatının mərkəzi rolunun daha da möhkəmləndirilməsinə sadiqliklərini təsdiq edirlər;
- hər iki ölkənin parlamentləri arasında əlaqələrin genişləndirilməsinə kömək edəcək, xalqlar arasında dostluğun inkişafı üçün sosial və ictimai əsası möhkəmləndirəcək və bütün sahələrdə hüquqi əməkdaşlığı gücləndirəcəklər;
- bərabərlik və qarşılıqlı fayda prinsipləri əsasında ticarət-iqtisadi və investisiya əməkdaşlığını inkişaf etdirir, energetika, nəqliyyat və logistika, rəqəmsal inkişaf, kənd təsərrüfatı, “yaşıl” və rəqəmsal iqtisadiyyat, elektron ticarət, informasiya-kommunikasiya və kosmik texnologiyalar, habelə qarşılıqlı maraq doğuran digər istiqamətlərdə birgə layihələrin həyata keçirilməsinə köməklik göstərirlər;
- yüklərin və sərnişinlərin əlverişli və qarşılıqlı faydalı daşınmasını təmin etməyə, eləcə də nəqliyyat dəhlizlərinin tranzit potensialının artırılmasına yönəlmiş qarşılıqlı əlaqəli nəqliyyat sisteminin daha da möhkəmləndirilməsi üçün zəruri şərait yaradırlar;
- iki ölkə xalqlarının mənəvi, təhsil və mədəni yaxınlığının qorunub saxlanmasına hərtərəfli köməklik göstərir, elm, təhsil, tibb, mədəniyyət, mədəni irs, gənclər, turizm və idman, habelə qarşılıqlı maraq doğuran digər istiqamətlərdə mübadilə və əməkdaşlığı inkişaf etdirirlər;
- Azərbaycan və özbək dillərinin qarşılıqlı tədrisinə, elmi və təhsil müəssisələri arasında birbaşa əməkdaşlığın inkişaf etdirilməsinə və birgə layihələrin həyata keçirilməsinə şərait yaradırlar;
- regionlararası əməkdaşlığın inkişafını dəstəkləyir, şəhərlər və regionlar arasında tərəfdaşlıq əlaqələrinin qurulmasını təşviq edirlər;
- Azərbaycan və Özbəkistanın turizm potensialının irəlilədilməsi və turizm məhsullarının tanınmasının artırılması üçün əməkdaşlığı təşviq edirlər.

Сегодня в ходе государственного визита Президента Ильхама Алиева в Узбекистан главами государств был подписан «Договор о вечной дружбе между Азербайджанской Республикой и Республикой Узбекистан».
Оперативный Информационный Центр-OMM сообщает, что в документе подчеркивается приверженность двух государств общепризнанным принципам международного права. Стороны основывают свои отношения на вечной дружбе, взаимном доверии, стратегическом партнерстве и союзничестве, поддерживая друг друга в выборе путей развития в соответствии с национальными реалиями.
Данное соглашение является важной вехой в двусторонних отношениях, которые в последние годы вышли на качественно новый уровень. Азербайджан и Узбекистан активно развивают сотрудничество в рамках Организации тюркских государств, что способствует укреплению единства тюркского мира. Подписание этого договора открывает новые горизонты для углубления взаимодействия в политической, экономической и культурно-гуманитарной сферах, создавая прочную правовую базу для долгосрочного сотрудничества.
Азербайджан и Узбекистан также обязались не участвовать в каких-либо блоках или союзах, наносящих ущерб суверенитету, безопасности и территориальной целостности другой стороны. Государства не будут допускать использования своих территорий третьими странами для нанесения ущерба суверенитету, безопасности и территориальной целостности партнера, а также создания организаций, угрожающих этим интересам.
Кроме того, стороны взяли на себя обязательства по сотрудничеству в следующих сферах:
- подтверждают приверженность укреплению центральной роли ООН в предотвращении и урегулировании конфликтов, а также в решении региональных и глобальных проблем безопасности;
- будут содействовать расширению связей между парламентами, укреплению социальной и общественной основы дружбы между народами, а также усилению правового сотрудничества во всех сферах;
- развивают торгово-экономическое и инвестиционное сотрудничество на принципах равенства и взаимной выгоды, содействуя реализации совместных проектов в энергетике, транспорте, логистике, цифровом развитии, сельском хозяйстве, «зеленой» экономике, электронной коммерции, ИКТ и космических технологиях;
- создают необходимые условия для укрепления взаимосвязанной транспортной системы, направленной на обеспечение эффективных перевозок грузов и пассажиров, а также повышение транзитного потенциала транспортных коридоров;
- оказывают всестороннюю поддержку сохранению духовной, образовательной и культурной близости народов, развивая обмен и сотрудничество в науке, образовании, медицине, культуре, культурном наследии, молодежной политике, туризме и спорте;
- создают условия для взаимного преподавания азербайджанского и узбекского языков, развития прямого сотрудничества между научными и образовательными учреждениями;
- поддерживают развитие межрегионального сотрудничества, поощряя установление партнерских связей между городами и регионами;
- поощряют сотрудничество для продвижения туристического потенциала Азербайджана и Узбекистана и повышения узнаваемости туристических продуктов.