İlham Əliyev Çin Baş nazirinin müavini Can Quoçini qəbul edib
Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev mayın 18-də Çin Xalq Respublikası Dövlət Şurasının Baş nazirinin müavini Can Quoçini qəbul edib.
"Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM" xəbər verir ki, qonaq, ilk növbədə, Çin Xalq Respublikasının Sədri Si Cinpinin salamlarını Azərbaycan Prezidentinə çatdırdı. O qeyd etdi ki, Si Cinpin İlham Əliyevi Çinin dostu kimi dəyərləndirir.
Dövlətimizin başçısı salamlara görə minnətdarlığını bildirdi, onun da salamlarını Si Cinpinə çatdırmağı xahiş etdi. Prezident İlham Əliyev dedi ki, Çin Xalq Respublikasının Sədrinin onu Çinin daimi dostu adlandırmasını yüksək qiymətləndirir.
Can Quoçin BMT-nin Ümumdünya Şəhərsalma Forumunun 13-cü Sessiyasında qlobal urbanizasiya gündəliyi ilə bağlı aktual mövzuların müzakirə edildiyini bildirdi, tədbirdə iştirak etməkdən şərəf hissi duyduğunu dedi və ölkəsində bu foruma mühüm əhəmiyyət verildiyini vurğuladı. O, ölkəmizin belə bir mötəbər tədbirə ev sahibliyi etməsi münasibətilə Prezident İlham Əliyevə təbriklərini çatdırdı. Qonaq, həmçinin forumun açılış mərasimində Azərbaycan Prezidentinin çıxışının çox məzmunlu olduğunu dedi.
Prezident İlham Əliyev Çinin bu tədbirdə yüksəksəviyyəli ilə təmsil olunmasını Azərbaycana hörmət və dostluq əlaməti kimi qiymətləndirdi.
Azərbaycan-Çin əlaqələrində sürətli artımı məmnunluqla qeyd edən qonaq dövlət başçılarının görüşlərini xatırladı, münasibətlərimizin hərtərəfli strateji tərəfdaşlıq səviyyəsinə çatdığını dedi.
O, Çinin Tayvan regionu ilə əlaqədar Azərbaycanın qətiyyətli mövqeyinə görə təşəkkürünü bildirdi. Çinin də Azərbaycanın müstəqilliyini, suverenliyini, ərazi bütövlüyünü daim dəstəklədiyini vurğuladı.
Can Quoçin qeyd etdi ki, Çin Azərbaycanın xalqın maraqları əsasında seçdiyi inkişaf yolunu dəstəkləyir.
Prezident İlham Əliyev Çinə dövlət səfərini məmnunluqla xatırladı və göstərilmiş qonaqpərvərliyə görə təşəkkürünü bildirdi. Dövlətimizin başçısı bu səfər zamanı imzalanmış hərtərəfli strateji tərəfdaşlıq sənədinin önəmini qeyd etdi.
Prezident İlham Əliyev Azərbaycanın vaxtilə separatizmdən əziyyət çəkən ölkə kimi separatizmin bütün forma və təzahürlərini pislədiyini vurğuladı. Dövlətimizin başçısı qeyd etdi ki, ölkəmiz Çinin Tayvan regionunda keçirilmiş qanunsuz seçkiləri nəinki tanımayıb, hətta onun pislənilməsi bəyanatı ilə çıxış edən yeganə dövlətlərdən biri olub. Prezident İlham Əliyev bu xüsusda vurğuladı ki, Azərbaycan “vahid Çin” siyasətini daim dəstəkləyir.
Söhbət zamanı müxtəlif sahələri əhatə edən Azərbaycan-Çin münasibətlərinin uğurlu inkişafı vurğulandı.
Yeni Azərbaycan Partiyası və Çin Kommunist Partiyası arasında əlaqələr qeyd olundu, ölkələrimizin təşkilatlar çərçivəsində uğurla etdiyi vurğulandı. Azərbaycanla Çin arasında iqtisadi-ticari əlaqələrin genişlənməsindən məmnunluq ifadə olundu, siyasi, iqtisadi, tranzit, nəqliyyat, yükdaşımaları, hərbi-texniki tərəfdaşlıq və digər sahələrdə əməkdaşlığın perspektivləri ilə bağlı fikir mübadiləsi aparıldı.

Ильхам Алиев принял вице-премьера Госсовета Китая Чжан Гоцина
Президент Ильхам Алиев 18 мая принял заместителя премьера Государственного совета Китайской Народной Республики Чжан Гоцина.
Как сообщает "Оперативный Информационный Центр-OMM", гость прежде всего передал главе государства приветствия Председателя КНР Си Цзиньпина. Он отметил, что Си Цзиньпин расценивает Президента Ильхама Алиева как близкого друга Китая. Глава государства выразил признательность за приветствия и просил передать его приветствия Председателю КНР, подчеркнув, что высоко ценит такое отношение.
Чжан Гоцин сообщил, что на 13-й сессии Всемирного форума по градостроительству ООН обсуждаются актуальные темы глобальной урбанизации, и выразил честь участвовать в этом мероприятии, отметив его значимость для Китая. Он поздравил Президента Ильхама Алиева с проведением столь престижного форума в Азербайджане и назвал выступление главы государства на церемонии открытия очень содержательным.
В ходе беседы Президент Ильхам Алиев подчеркнул, что Азербайджан неизменно поддерживает политику «единого Китая». Глава государства отметил, что Азербайджан, как страна, пострадавшая от сепаратизма, осуждает его во всех формах и проявлениях. Было подчеркнуто, что официальный Баку не только не признал незаконные выборы в Тайваньском регионе Китая, но и стал одним из немногих государств, выступивших с заявлением об их осуждении.
Стороны выразили удовлетворение развитием связей между партией «Ени Азербайджан» и Коммунистической партией Китая, а также успешным взаимодействием в рамках международных организаций. Состоялся обмен мнениями по расширению торгово-экономических связей, сотрудничеству в политической, транзитно-транспортной, военно-технической и других сферах.
Отметим, что отношения между Азербайджаном и Китаем вышли на уровень стратегического партнерства после принятия совместной декларации в июле 2024 года. Китай является одним из ключевых торговых партнеров Азербайджана, активно участвуя в реализации проекта «Один пояс, один путь», где Азербайджан играет роль важного логистического хаба на Транскаспийском международном транспортном маршруте (Средний коридор).