İlham Əliyev Ağdərənin Çapar kəndində görülmüş işlərlə tanış olub - YENİLƏNİB
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev yanvarın 13-də Ağdərə rayonunun Çapar kəndində görülmüş işlərlə tanış olub.
Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev yanvarın 13-də Ağdərə rayonunun Çapar kəndində görülmüş işlərlə tanış olub.
"Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM" xəbər verir ki, Xankəndi şəhərində, Ağdərə və Xocalı rayonlarında Prezidentin xüsusi nümayəndəsi Elçin Yusubov dövlət başçısına kənddə görülmüş işlər barədə məlumat verdi.
Qeyd edək ki, Çapar Ağdərə rayonunun İmarət Qərvənd kənd inzibati ərazi dairəsində, Qarabağ silsiləsinin cənub-şərq yamacında yerləşir. Burada qala və məbəd memarlıq abidələri var. Çapar kəndi Azərbaycan Silahlı Qüvvələrinin 2023-cü ildə həyata keçirdikləri antiterror əməliyyatı nəticəsində işğaldan azad edilib.
Çaparda mövcud olan fərdi evlərin sayı 104-dür. Onlardan da 41-i yararsız, 63-ü isə qismən yararlıdır. Evlərdən 40-ı artıq istismara hazırdır. İl ərzində daha 23 ev bərpa ediləcək. İlkin olaraq kəndə 26 ailə (96 nəfər) qayıdıb.
Burada sosial məsələlərin həlli ilə bağlı bir çox iş görülüb. Belə ki, 3 ədəd mövcud transformator və elektrik xətti bərpa edilib, yeni elektrik, qaz və rabitə xətləri çəkilib, su şəbəkəsi yaradılıb, su anbarları bərpa olunub. Uzunluğu 6 kilometrə yaxın olan kənddaxili yollar yenidən qurulub. Kənddə yeni salınmış park da sakinlərin istifadəsinə veriləcək.
Sonra Prezident İlham Əliyev kəndə köçən Kəmalə Dadaşovanın ailəsinə baş çəkdi və yaşayış şəraiti ilə maraqlandı.

Ильхам Алиев ознакомился с работами в селе Чапар Агдеринского района
13 января Президент Азербайджана Ильхам Алиев ознакомился с работами, проведенными в селе Чапар Агдеринского района.
Как сообщает "Центр оперативной информации-OMM", специальный представитель Президента в городе Ханкенди, Агдеринском и Ходжалинском районах Эльчин Юсубов проинформировал главу государства о ходе восстановительных работ. Было отмечено, что в селе имеется 104 жилых дома, из которых 40 уже полностью готовы к эксплуатации, а еще 23 будут восстановлены в течение текущего года. На первоначальном этапе в село вернулись 26 семей (96 человек). В населенном пункте полностью обновлена инфраструктура: восстановлены линии электропередач, газоснабжения и связи, создана современная водопроводная сеть и реконструированы дороги. Президент Ильхам Алиев также посетил дом Кямали Дадашовой, где поинтересовался условиями быта новоселов.
Село Чапар было освобождено от оккупации в результате антитеррористических мероприятий локального характера, проведенных Вооруженными силами Азербайджана в сентябре 2023 года. Восстановление села и возвращение жителей осуществляется в рамках реализации I Государственной программы «Великое возвращение» на освобождённые от оккупации территории Азербайджана. Данная программа, инициированная Президентом Ильхамом Алиевым, предусматривает не только восстановление жилого фонда, но и возрождение историко-архитектурных памятников региона, которыми богат Агдеринский район.