Mayın 4-də Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin İtaliya Respublikası Nazirlər Şurasının sədri Ciorcia Meloni ilə geniş tərkibdə görüşü olub.
"Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM" xəbər verir ki, görüşdə çıxış edən Prezident İlham Əliyev dedi:
-Xanım Baş nazir, nümayəndə heyətinin üzvləri, bir daha xoş gəlmisiniz. Bizim müxtəlif aspektlər üzrə mükəmməl danışıqlarımız oldu. İndi danışıqlarımızı geniş tərkibdə davam etdirəcəyik. Əvvəlcə bizimlə bir yerdə olduğunuz üçün Sizə bir daha təşəkkür edirəm. Bu səhər, hətta dünəndən bəri necə məşğul olduğunuzu bilirəm. Ermənistandan gələrək bizi ziyarət etməyiniz çox rəmzi məna daşıyır. Bu, bir daha Azərbaycana dost münasibətin olduğunu göstərir. Bizim də İtaliyaya eyni münasibətimiz var. Sizin bugünkü səfəriniz strateji münasibətlərimizin inkişafında çox həlledici olacaq. Bir daha xoş gəlmisiniz.
İtaliya Nazirlər Şurasının sədri Ciorcia Meloni çıxış edərək dedi:
-Çox sağ olun, hörmətli Prezident. Burada olmaq mənim üçün şərəfdir və məndə məmnunluq hissi doğurur. Hesab edirəm ki, buraya gəlmək vacib idi, çünki Azərbaycan İtaliya üçün çox vacib tərəfdaşdır. Lakin buna baxmayaraq, mənə məlum oldu ki, 2013-cü ildən bəri İtaliyanın Baş naziri buraya səfər etməyib. Bu da mənə kifayət qədər qəribə görünür. Ona görə hesab edirəm ki, bu səfəri etmək həqiqətən vacib idi, çünki bizim əməkdaşlığımız həqiqətən də çox genişdir. Biz bir çox strateji sahələr üzrə əməkdaşlıq edirik, - əlbəttə ki, enerji, infrastruktur, bağlantı və mədəniyyət.
İtaliya Respublikası Prezidentinin Azərbaycana səfəri həm də bizim mədəni əlaqələrimizin və universitetlə bağlı aparılmış işin nümayiş etdirilməsi nöqteyi-nəzərindən əlamətdar bir hadisə idi. Lakin hesab edirəm ki, biz həmişə birlikdə daha çox iş görə bilərik. Fikrimizcə, Azərbaycan bizim beynəlxalq müstəvidə çətin vəziyyətdə olmağımıza baxmayaraq, strateji tərəfdaşımızdır. Eyni zamanda, Azərbaycan körpü rolunu oynayır. Biz bu körpünün rolunu elan etmək istəyirik. Bu körpü buradan Aralıq dənizi regionuna qədər çox uzun bir körpü ola bilər.

4 мая состоялась встреча Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева с председателем Совета министров Итальянской Республики Джорджей Мелони в расширенном составе.
Как сообщает "Оперативный Информационный Центр-OMM", в ходе встречи Президент Ильхам Алиев поприветствовал делегацию и подчеркнул значимость визита. Глава государства отметил, что визит Джорджи Мелони в Баку сразу после посещения Армении является символичным жестом, подтверждающим дружественные отношения между странами. По словам Президента, данный визит станет решающим фактором в дальнейшем развитии стратегического партнерства между Азербайджаном и Италией.
В свою очередь, Джорджа Мелони выразила признательность за теплый прием, отметив, что Азербайджан является ключевым стратегическим партнером Италии. Она подчеркнула необходимость активизации двусторонних визитов на высшем уровне, указав на широкий спектр сотрудничества в сферах энергетики, инфраструктуры, логистики и культуры. Мелони также акцентировала внимание на роли Азербайджана как важного связующего моста между регионами, вплоть до Средиземноморья.
Стоит отметить, что отношения между Азербайджаном и Италией носят характер стратегического партнерства, закрепленного соответствующими декларациями. Италия на протяжении многих лет остается основным торговым партнером Азербайджана в Европейском союзе, что в значительной степени обусловлено поставками энергоносителей через Южный газовый коридор. Помимо энергетического сектора, страны активно развивают гуманитарные связи, включая деятельность Итальяно-азербайджанского университета в Баку.