Prezident "France 24" telekanalına müsahibə verib
Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev fevralın 13-də Münxendə "France 24" telekanalına müsahibə verib.
Müxbir: Salam, "France 24" kanalının flaqmanı olan "Üzbəüz" verilişinə xoş gəlmisiniz. Bu gün bizim qonağımız İlham Əliyevdir. Çox sağ olun, cənab Prezident.
Prezident İlham Əliyev: Təşəkkür edirəm.
Müxbir: Avqustun 8-də Sizin, Ermənistanın Baş naziri Nikol Paşinyanın və ABŞ Prezidenti Donald Trampın iştirakı ilə Ağ Evdə üçtərəfli görüş keçirildi. Azərbaycan ilə arasında münaqişəyə son qoymaq, nəqliyyat marşrutlarının açılması və münasibətlərin normallaşdırılması haqqında bəyannamə imzalandı. Tam sülhün və tam normallaşmanın tezliklə olacağını düşünürsünüzmü?
Prezident İlham Əliyev: Bəli, elə düşünürəm. Çünki bu tarixi sənədin Ağ Evdə Amerika Birləşmiş Ştatları Prezidentinin iştirakı ilə imzalanması o deməkdir ki, münaqişə bitib və biz daimi olacağına ümid etdiyimiz sülh dövrünə qədəm qoymuşuq. Yeri gəlmişkən, ABŞ Prezidenti Birgə Bəyannaməni də şahid qismində imzalamışdır. O vaxtdan bəri altı aydan çox müddət keçib və bizim Ermənistanla sərhəddə vəziyyət çox sakitdir. Artıq atəş açılmır, qurban vermirik, yaralananlar olmur. Azərbaycan birtərəfli qaydada Ermənistana malların tranziti üzərində olan məhdudiyyətləri aradan qaldırdı. Biz, həmçinin Ermənistana vacib neft məhsullarını təchiz etməyə başladıq və bununla da bizim ticari münasibətlərimiz başladı. Beləliklə, görə bilərik ki, artıq sülhə nail olunub. Yekun sülh sazişini imzalamaq üçün müəyyən formal xarakter daşıyan məsələlər var. Lakin qeyd etdiyiniz bəyannamə ilə yanaşı, hər iki ölkənin naziri Vaşinqtonda sülh sazişinin mətnini də parafladılar. Beləliklə, mənim üçün bu, artıq bitmiş işdir. Hesab edirəm ki, Ermənistanın Baş naziri də mənimlə eyni fikirdədir. Biz elə indi sülh şəraitində yaşamağı öyrənirik və bu, çox yaxşı bir hissdir.
Müxbir: Bu, çox yaxşı bir hissdir. Lakin tam normallaşma üçün nə çatışmır? Belə başa düşürəm ki, Azərbaycan üçün məsələ Ermənistanın Konstitusiyası və orada Qarabağa aid ərazi iddiaları ilə bağlı mətnlə əlaqədardır. Bu, Sizin üçün mütləq qırmızı xətt deməkdir? Bu dəyişməsə, normallaşma olmayacaq?
Prezident İlham Əliyev: Bəli, siz haqlısınız. Bu olmasa, sülh sazişi imzalanmayacaq. Mən normallaşmanı rəsmi sülh sazişindən ayırardım, çünki normallaşma artıq baş verir. Qeyd etdiyim kimi, müsbət məcrada inkişaf edən bütün hadisələr bunu göstərir. Lakin Ermənistanın Konstitusiyasında, - hansı ki, Qarabağın işğal altında olduğu dövrdə, uzun müddət bundan öncə qəbul olunmuşdur, - Ermənistanın İstiqlaliyyət Bəyannaməsinə istinad var. Orada da "qondarma Dağlıq Qarabağ və birləşməlidir" məzmunlu paraqraf var. Beləliklə, bu, Azərbaycana ərazi iddiasıdır. İkinci Qarabağ müharibəsinin bitməsindən sonra uzun illər ərzində bizim mövqeyimiz çox aydın olub. O dəyişilməlidir. Mən bildiyimə görə, Ermənistan referendum keçirməyi planlaşdırır. Bu olan kimi sülh sazişinin rəsmi imzalanmasına heç bir maneə qalmayacaq. Lakin yenə də vurğulamaq istəyirəm ki, Azərbaycan üçün sülh əldə olunub. Normallaşma prosesi uğurla irəliləyir və ümid edirəm ki, formal xarakter daşıyan bu hüquqi məsələlər tamamlanan kimi bizdə rəsmən sülh olacaq.
Müxbir: Bu il?
Prezident İlham Əliyev: Sözsüz ki.
Müxbir: Vitse-prezident Cey. Di. Vens hər iki ölkəyə səfər edib. Strateji tərəfdaşlıq münasibətləri elan edilib və bu tərəfdaşlıq çərçivəsində ABŞ indi Azərbaycana bütün növ silahları satacaq. Həmçinin TRIPP layihəsi, yaxud Beynəlxalq Sülh və Rifah naminə Tramp Marşrutu var. Bu, Ermənistandan keçən və eksklavınız olan Naxçıvana gedən magistral yol və dəmir yoludur. Bu, sadəcə boş ümidlərdir, yoxsa həqiqətən baş verəcək və dinamikanı dəyişəcək?
Prezident İlham Əliyev: Məndə bunun baş verəcəyinə dair heç bir şübhə yoxdur. Bunun səbəblərindən biri də odur ki, Amerika Birləşmiş Ştatları bu prosesdə çox vacib rol oynayır. Azərbaycanın iki ərazisini Ermənistan ərazisindən birləşdirəcək və hətta Avropa qitəsinə qədər uzanacaq marşrut Prezident Trampın adını daşıyır. Bu, Beynəlxalq Sülh və Rifah naminə Tramp Marşrutudur. Düşünürəm ki, ABŞ Prezidentinin şəxsən öz üzərinə götürdüyü bu öhdəlik və ABŞ hökumətinin gündəliyi TRIPP-in inşa olunacağını göstərir. Bu, böyük məsafə deyil, cəmi 40 kilometrdən çoxdur. Yeri gəlmişkən, demək istərdim ki, hazırda Azərbaycanın paytaxtdan Ermənistan sərhədinədək inşa etməkdə olduğu dəmir yolu təxminən 400 kilometrdir. Üstəlik demək olar ki, 200 kilometrlik hissə bizim Naxçıvan eksklavında bərpa olunacaq. Beləliklə, bizim adlandırdığımız kimi, Zəngəzur dəhlizinin Ermənistan seqmenti çox qısadır. Əminəm ki, bu, həyata keçiriləcək.
Vitse-prezident Vensin səfəri ilə bağlı suala gəldikdə isə bəli, bu, çox mühüm bir səfər idi. Birləşmiş Ştatların Vitse-prezidentinin səfəri özlüyündə istənilən ölkə üçün əhəmiyyətlidir. Hazırkı vəziyyətdə bu, Birləşmiş Ştatlar və Azərbaycan hökumətləri arasında Strateji Tərəfdaşlıq haqqında Xartiyanın imzalanması ilə əlamətdar oldu. Beləliklə, biz dünyanın ən güclü ölkəsinin rəsmi strateji tərəfdaşı olduq və bunu ölkəmiz üçün böyük uğur hesab edirik.
Bu Strateji Xartiya mətbuatda dərc olundu, o, müxtəlif bölmələrdən ibarətdir. Onlardan biri müdafiə məhsullarının satışı ilə bağlıdır, amma təkcə bu deyil. Buraya enerji, rabitə, süni intellekt, investisiya və ticarət daxildir, həmçinin Azərbaycana silah tədarükü ilə bağlı bütün məhdudiyyətlər aradan qaldırılıb.
Müxbir: Ölkənizdə hərbi məhkəmənin Qarabağ bölgəsinin 13 şəxsinə ağır həbs cəzaları, o cümlədən keçmiş liderinə ömürlük həbs cəzası verməsinə dair qərarına toxunmaq istəyirəm. ABŞ Vitse-prezidentinin bu məsələ ilə bağlı danışdığı və bölgədə sülhə nail olunması məqsədilə Sizdən bəlkə də onları əfv etməyinizi istədiyi barədə məlumatlar var idi. O, bunu edibmi və Siz bunu edəcəksinizmi?
Prezident İlham Əliyev: Vitse-prezidentlə bir neçə saat davam edən görüş zamanı digər məsələlərlə yanaşı, bu məsələ də onun tərəfindən qaldırıldı və mən bu məsələ ilə bağlı Azərbaycanın mövqeyini ifadə etdim, vəssalam. Biz, əsasən, ikitərəfli əlaqələri, regional inkişafı, TRIPP və Ermənistanla rəsmi sülh perspektivlərini müzakirə etdik. Qeyd etdiyiniz bu insanlara gəldikdə isə, onlar bizim ərazimizdə, Ermənistan da daxil olmaqla bütün beynəlxalq ictimaiyyət tərəfindən tanınan suveren Azərbaycan dövlətinin ərazisində qanunsuz fəaliyyət göstərən separatçı rejimin liderləridir.
Bu insanlar uzun illər ərzində azərbaycanlılara və Azərbaycana qarşı törədilən bütün müharibə cinayətlərinin təşkilatçıları olublar və məsuliyyətə cəlb ediliblər. Onlar bizim həyata keçirdiyimiz hərbi əməliyyat nəticəsində Qarabağda saxlanılıb məsuliyyətə cəlb olunublar. Onlar vəkillərlə təmin ediliblər. Məhkəmə prosesi tamamilə şəffaf keçib. Onların cinayətləri şahid ifadələri, çoxsaylı ifadələrlə sübuta yetirilib, hər hansı qanun pozuntusundan söhbət gedə bilməz.
Müxbir: Cənab Prezident, bəs Siz bununla bağlı nə isə edə bilərsinizmi?
Prezident İlham Əliyev: Siz nəyi nəzərdə tutursunuz?
Müxbir: Yeni səhifə açıb onları əfv edə və ya buna bənzər nə isə bir jest edə bilərsiniz. Bu, Sizin səlahiyyətiniz daxilindədir.
Prezident İlham Əliyev: Bilirsiniz, bu insanlar bəşəriyyətə qarşı ağır cinayətlər törədiblər. İkinci Dünya müharibəsindən sonra Nürnberq məhkəmələrində ölüm hökmünə məhkum edilmiş bütün o nasist liderlərini təsəvvürünüzə gətirin ki, iki aydan sonra kimsə gəlib deyəcək, xahiş edirəm, onları azad edin.
Müxbir: Bu, Sizin üçün eyni şeydir?
Prezident İlham Əliyev: Bəli, tamamilə. Hətta daha da pisdir, daha da pisdir. Onların törətdiyi cinayət İkinci Dünya müharibəsi zamanı nasistlərin etdiklərindən daha pis idi.
Müxbir: Bəs, yeni səhifə açmaq baxımından, sonuncu müharibə nəticəsində Qarabağı tərk etmək məcburiyyətində qalan ermənilərə qarşı bir az mərhəmət hiss edirsinizmi?
Prezident İlham Əliyev: Bizim bu məsələ ilə bağlı mövqeyimiz çox aydın olub. Bizim Qarabağda yaşayan bütün ermənilərə vətəndaşlıq və ya iş icazəsi üçün müraciət etməyi təklif etdiyimiz dəfələrlə səsləndirilib, o cümlədən veb-saytda dərc olunub. Qarabağ ermənilərinin nümayəndələri ilə bir neçə dəfə görüşlərimiz oldu, lakin onlar Ermənistana getmək seçimini üstün tutdular. Bugünkü Ermənistan ərazisindən deportasiya edilmiş və etnik təmizləməyə məruz qalmış yüz minlərlə azərbaycanlımız var, lakin Ermənistan hökuməti onların geri qayıtması üçün heç vaxt heç bir təklif irəli sürməyib. Düşünürəm ki, bu məsələyə qarşılıqlı nöqteyi-nəzərindən yanaşmalıyıq. Qayıdış hüququ universal bir hüquqdur və əlbəttə ki, bizə belə bir müraciət olarsa, Azərbaycan bu hüquqa mütləq əməl edəcək. Lakin, eyni zamanda, 30 il Ermənistanla müharibə şəraitində olduğumuzu və 30 il ərzində onların ərazimizi işğal altında saxladığını nəzərə alsaq, Qərbi azərbaycanlılar adlandırdığımız yüz minlərlə azərbaycanlıya qarşı da eyni münasibəti gözləyirik ki, bugünkü Ermənistana qayıda bilsinlər.
Müxbir: Mən qısaca olaraq, Fransa ilə münasibətlərə keçmək istəyirəm. Əlaqələr, xüsusən də son müharibə zamanı çox pis olub. Siz Fransanı Yeni Kaledoniyada, Korsikada müstəmləkə ölkəsi olaraq, çox ağır sözlərlə tənqid etdiniz. Bir neçə ay əvvəl, Fransa vətəndaşı Teo Klerk azad edildi. Hazırda digər vətəndaşın məhkəməsi gedir. "Avropa Siyasi Birliyi"nin Zirvə Görüşü çərçivəsində Sizin Fransa Prezidenti ilə qısa görüşünüz oldu. Deyə bilərsinizmi, münasibətlər öz məcrasına qayıdıb və ya Azərbaycan ilə Fransa arasında hələ problemlər qalır?
Prezident İlham Əliyev: Bilirsiniz, Fransa ilə problemlərin kökü bizdən gəlmir. İkinci Qarabağ müharibəsindən əvvəl Fransa ilə çox yaxşı münasibətlərimiz var idi. Prezident Sarkozinin, Prezident Ollandın səfərləri olmuş, mənim Fransaya rəsmi səfərlərim həyata keçirilmişdir. Eyni zamanda, mən Prezident Makronun hakimiyyəti dövründə Fransaya səfər etmişəm. Bizim çox mehriban münasibətlərimiz olub, çox biznes fəaliyyəti aparılıb, 10-dan artıq qardaşlaşmış şəhərlərimiz olub. İkinci Qarabağ müharibəsi başlayan zaman biz ərazi bütövlüyümüzün bərpasına start verdik. Əfsuslar olsun ki, Fransanın mövqeyi heç cür anlaşılan deyildi. Çünki Fransa bir tərəfdən, ölkələrin ərazi bütövlüyünü müdafiə edir, - o, öz ərazi bütövlüyünü müdafiə etməyə səy göstərir, hazırda Danimarkanın, Ukraynanın ərazi bütövlüyünü müdafiə edir, - lakin əfsuslar olsun ki, onlar separatçıların tərəfini tutdular. Milli Assambleya və Senat separatçılara dəstək məqsədilə 10-dan artıq qətnamə qəbul edib və Ermənistanın özü tanımasa belə, sizin parlament hətta qondarma "Dağlıq Qarabağ"ı tanıyıb. Həmçinin hökumətlə münasibətlər gərgin idi. Lakin bir daha deyirəm, biz həmin gərginliyin mənbəyi olmamışıq. Biz, sadəcə öz suverenliyimizə hörmətlə yanaşmanı istəyirdik.
Müxbir: Axı, Siz çox ağır sözlərdən istifadə etdiniz…
Prezident İlham Əliyev: Bilirsiniz, ağır sözlərdən istifadəni mən başlamamışam. İstəyirəm tam əmin olasınız, Azərbaycanın atdığı addımlar yalnız cavab idi. Bizdə Fransa Prezidentinin və bir çox fransız rəsmilərinin, o cümlədən Senatınızın sədrinin, Milli Assambleyanızın sədrinin, tanınan şəxslərin dövlətimizi və şəxsən məni təhqir etmək üçün istifadə etdikləri ağır sözlərdən kataloqumuz var. Bundan əlavə, 2020-ci ildə İkinci Qarabağ müharibəsindən sonra və 2023-cü ildə antiterror əməliyyatından əvvəl xanım Pekres, cənab Barnye, cənab Retayyo kimi çox tanınan şəxslər, – bütün bu adlar auditoriyaya yaxşı məlumdur, – Qarabağa qeyri-qanuni səfərlər etmiş və separatçılara dəstək vermişlər. Bu, Azərbaycan dövlətçiliyinə açıq təhqir və tam hörmətsizlik əlaməti idi. Bizim tərəfimizdən deyilmiş sözlərin və ya atılmış addımların hamısı cavab olaraq baş vermişdir. Bəlkə də bu, ağır tərzdə olmuşdur. Ölçmək asan deyil. Lakin düşünürəm ki, bizim üçün vacib odur ki, qeyd etdiyiniz kimi, ötən ilin sonunda Prezident Makron ilə görüşüm oldu. Görüş çox müsbət keçdi və biz hər şeyi yenidən başlamaq razılığına gəldik. Biz buna hazırıq. Bizə hər hansı ölkə, o cümlədən Fransa ilə heç bir problem lazım deyil. Bir daha deyirəm, bu, bizim təşəbbüs deyildi, lakin indi düşünürəm ki, hər iki tərəf, xüsusən də Ermənistan ilə Azərbaycan arasında artıq əldə olunmuş sülhdən sonra normal münasibətlərə daha çox hazırdır.
Müxbir: Beləliklə, nəticə olaraq, biz yaxın gələcəkdə Fransa Prezidenti ilə Sizin görüşünüzü gözləyə bilərikmi?
Prezident İlham Əliyev: Bəli, birmənalı olaraq. Yeri gəlmişkən, Kopenhagendə görüşümüz çox dostcasına keçdi. Əlbəttə ki, görüş baş tutduqdan bir neçə ay sonra heyətlərimiz arasında xeyli təmaslar olub. Onlar müntəzəm olaraq əlaqədədirlər. Bir neçə görüş baş tutub. Bəli, bəzi məsələlər hələ də qalır. Prezident Makron və mən onların hər iki tərəfdən həll olunmasını qeyd etmişik. Lakin bir daha anlamaq vacibdir ki, bu hərəkət qarşılıqlı olmalıdır. İki suveren dövlət kimi biz bir-birimizə hörmət etməliyik, hüquq sistemlərimizə hörmətlə yanaşmalıyıq və bir-birimizin işlərinə qarışmalı deyilik. Əgər sizin sözdən istifadə etsəm, Kaledoniya və sairə məsələləri biz birinci ortaya atmadıq. Məhz Fransa Qarabağ kimi daxili məsələmizə müdaxilə etməyə başladı. Bu, nəinki həmin mövzuya, hətta siyasi gündəliyimizə də şamil edildi. Bir sözlə, buna son qoyulmalıdır. Düşünürəm ki, hər iki tərəf bunu necə etməyi bilir.
Müxbir: Prezident Əliyev, qonağımız olduğunuza görə çox sağ olun. "France-24" kanalında "Üzbəüz" verilişinə baxdığınıza görə hamınıza minnətdarıq.

Президент Азербайджана Ильхам Алиев 13 февраля в Мюнхене дал интервью телеканалу "France 24".
Корреспондент: Здравствуйте, добро пожаловать в программу "Face-à-Face", флагман канала "France 24". Сегодня наш гость — Президент Азербайджана Ильхам Алиев. Большое спасибо, господин Президент.
Президент Ильхам Алиев: Благодарю вас.
Корреспондент: 8 августа в Белом доме состоялась трехсторонняя встреча с Вашим участием, участием премьер-министра Армении Никола Пашиняна и Президента США Дональда Трампа. Была подписана декларация о прекращении конфликта между Азербайджаном и Арменией, открытии транспортных маршрутов и нормализации отношений. Считаете ли Вы, что полный мир и полная нормализация наступят в ближайшее время?
Президент Ильхам Алиев: Да, я так считаю. Подписание этого исторического документа в Белом доме при участии Президента Соединенных Штатов означает, что конфликт окончен, и мы вступили в период мира, который, как мы надеемся, будет постоянным. К слову, Президент США Дональд Трамп также подписал Совместную декларацию в качестве свидетеля. С того времени прошло более шести месяцев, и ситуация на границе с Арменией очень спокойная. Больше нет стрельбы, нет жертв и раненых. Азербайджан в одностороннем порядке снял ограничения на транзит товаров в Армению. Мы также начали поставлять в Армению важные нефтепродукты, тем самым положив начало нашим торговым отношениям. Таким образом, мы видим, что мир уже достигнут. Для подписания окончательного мирного договора остаются определенные вопросы формального характера. Однако, наряду с упомянутой декларацией, министры иностранных дел обеих стран парафировали текст мирного договора в Вашингтоне. Для меня это уже решенное дело. Полагаю, премьер-министр Армении разделяет мое мнение. Мы прямо сейчас учимся жить в условиях мира, и это очень хорошее чувство.
Корреспондент: Это прекрасное чувство. Но чего не хватает для полной нормализации? Насколько я понимаю, для Азербайджана вопрос заключается в Конституции Армении и тексте, содержащем территориальные претензии к Карабаху. Является ли это для Вас абсолютной «красной линией»? Без этих изменений нормализации не будет?
Президент Ильхам Алиев: Да, вы правы. Без этого мирный договор не будет подписан. Я бы отделил нормализацию от официального мирного договора, так как нормализация уже происходит. Все события, развивающиеся в позитивном ключе, подтверждают это. Однако в Конституции Армении, принятой давно, в период оккупации Карабаха, есть ссылка на Декларацию о независимости Армении. Там содержится пункт о «воссоединении вымышленного Нагорного Карабаха и Армении». Это является территориальной претензией к Азербайджану. После завершения 44-дневной Отечественной войны наша позиция на протяжении многих лет была предельно ясна: это должно быть изменено. Насколько мне известно, Армения планирует провести референдум. Как только это произойдет, не останется никаких препятствий для официального подписания мирного договора. Но вновь подчеркну: для Азербайджана мир уже наступил. Процесс нормализации успешно продвигается, и я надеюсь, что как только эти юридические вопросы формального характера будут завершены, у нас официально наступит мир.
Корреспондент: В этом году?
Президент Ильхам Алиев: Безусловно.
Корреспондент: Вице-президент Джей Ди Вэнс посетил обе страны. Было объявлено о стратегическом партнерстве, в рамках которого США теперь будут продавать Азербайджану все виды вооружений. Также существует проект TRIPP, или «Маршрут Трампа во имя международного мира и процветания». Это автомобильная и железная дорога, проходящая через Армению в ваш эксклав Нахчыван. Это просто надежды или реальность, которая изменит динамику?
Президент Ильхам Алиев: У меня нет сомнений в том, что это произойдет. Одна из причин — важная роль Соединенных Штатов в этом процессе. Маршрут, который соединит две части Азербайджана через территорию Армении и протянется вплоть до европейского континента, носит имя Президента Трампа. Это «Маршрут Трампа во имя международного мира и процветания» (TRIPP). Я думаю, что личное обязательство, взятое на себя Президентом США, и повестка американского правительства свидетельствуют о том, что TRIPP будет построен. Это небольшое расстояние — чуть более 40 километров. К слову, железная дорога, которую Азербайджан сейчас строит от столицы до границы с Арменией, составляет около 400 километров. Кроме того, почти 200-километровый участок будет восстановлен в нашем эксклаве Нахчыван. Таким образом, армянский сегмент Зангезурского коридора, как мы его называем, очень короткий. Уверен, это будет реализовано.
Что касается визита вице-президента Вэнса, это был очень важный визит. Визит вице-президента Соединенных Штатов сам по себе значим для любой страны. В нынешней ситуации он ознаменовался подписанием Хартии о стратегическом партнерстве между правительствами США и Азербайджана. Таким образом, мы стали официальным стратегическим партнером самой могущественной страны мира, что считаем большим успехом для нашей страны. Эта Хартия охватывает различные сферы: продажу оборонной продукции, энергетику, связь, искусственный интеллект, инвестиции и торговлю. Все ограничения на поставку оружия в Азербайджан сняты.
Корреспондент: Хочу коснуться решения военного суда в вашей стране о вынесении суровых приговоров 13 лицам из Карабахского региона, включая пожизненное заключение для бывшего лидера. Была информация, что вице-президент США поднимал этот вопрос и, возможно, просил Вас помиловать их ради достижения мира. Сделал ли он это, и пойдете ли Вы на такой шаг?
Президент Ильхам Алиев: В ходе многочасовой встречи с вице-президентом этот вопрос был им поднят среди прочих, и я изложил позицию Азербайджана. Мы в основном обсуждали двусторонние связи, региональное развитие, TRIPP и перспективы официального мира с Арменией. Что касается упомянутых вами лиц, то они являются лидерами сепаратистского режима, незаконно действовавшего на нашей территории — на суверенной территории Азербайджана, признанной всем международным сообществом, включая Армению. Эти люди на протяжении долгих лет были организаторами всех военных преступлений против азербайджанцев и Азербайджана и были привлечены к ответственности. Они были задержаны в Карабахе в результате проведенной нами военной операции. Они обеспечены адвокатами, судебный процесс был полностью прозрачным. Их преступления доказаны показаниями свидетелей, многочисленными фактами, и ни о каких нарушениях закона не может быть и речи.
Корреспондент: Господин Президент, но можете ли Вы что-то сделать в связи с этим? Например, открыть новую страницу и помиловать их?
Президент Ильхам Алиев: Знаете, эти люди совершили тяжкие преступления против человечности. Представьте себе нацистских лидеров, приговоренных к смерти на Нюрнбергском процессе после Второй мировой войны, и через два месяца кто-то приходит и просит их освободить.
Корреспондент: Для Вас это одно и то же?
Президент Ильхам Алиев: Да, абсолютно. Даже хуже. Их преступления были страшнее того, что совершали нацисты во время Второй мировой войны.
Корреспондент: А чувствуете ли Вы милосердие к армянам, которые были вынуждены покинуть Карабах в результате последней войны?
Президент Ильхам Алиев: Наша позиция по этому вопросу всегда была ясной. Мы неоднократно предлагали всем армянам, проживающим в Карабахе, обратиться за гражданством или разрешением на работу. Представители карабахских армян предпочли уехать в Армению. С территории сегодняшней Армении были депортированы и подвергнуты этнической чистке сотни тысяч наших азербайджанцев, но правительство Армении никогда не предлагало им вернуться. Мы должны подходить к этому вопросу с точки зрения взаимности. Право на возвращение — универсальное право, и если к нам поступит такое обращение, Азербайджан его соблюдет. Но мы ожидаем такого же отношения к западным азербайджанцам, чтобы они могли вернуться в сегодняшнюю Армению.
Корреспондент: Кратко об отношениях с Францией. Они были очень напряженными. Вы критиковали Францию как колониальную державу в Новой Каледонии и на Корсике. Недавно был освобожден гражданин Франции Тео Клерк. У Вас была краткая встреча с президентом Франции. Вернулись ли отношения в нормальное русло?
Президент Ильхам Алиев: Корень проблем с Францией не в нас. До Второй карабахской войны у нас были очень хорошие отношения. Были визиты президентов Саркози и Олланда, мои официальные визиты во Францию. К сожалению, во время войны позиция Франции была непонятной. Франция защищает территориальную целостность Украины или Дании, но, к сожалению, приняла сторону сепаратистов в нашем случае. Ваш парламент принял более 10 резолюций в поддержку сепаратистов и даже признал вымышленный «Нагорный Карабах», который не признала сама Армения. Но в конце прошлого года у меня состоялась встреча с президентом Макроном. Встреча прошла позитивно, и мы договорились начать все заново. Мы к этому готовы. Нам не нужны проблемы ни с одной страной, включая Францию. Мы просто хотели уважения к нашему суверенитету.
Корреспондент: Президент Алиев, большое спасибо за то, что были нашим гостем.
Президент Ильхам Алиев: Спасибо.
Справка: Данное интервью отражает ключевые направления внешней политики Азербайджана в постконфликтный период. Особое внимание уделяется реализации транспортных проектов, таких как Зангезурский коридор (в контексте инициативы TRIPP), и укреплению стратегического союза с США при администрации Президента Дональда Трампа. Позиция официального Баку остается неизменной в вопросе изменения конституционных актов Армении как главного условия для подписания окончательного мирного соглашения.