Mayın 17-də Bakı şəhərində təşkil olunan Ümumdünya Şəhərsalma Forumunun 13-cü Sessiyası (WUF13) işə başlayıb.
WUF13-ün ilk günündə Azərbaycanın sədrliyi ilə keçirilən və yeni təşəbbüs kimi irəli sürülən Yeni Şəhərsalma Gündəliyinə həsr olunmuş nazirlər səviyyəsində keçirilən görüşdə 100-dən çox ölkənin nümayəndələri iştirak edib. Yeni Şəhərsalma Gündəliyinin 20 illik icra müddətinin orta mərhələsinə təsadüf edən bu toplantı əldə olunmuş nəticələrin nəzərdən keçirilməsi, mövcud çətinliklərin müəyyənləşdirilməsi və növbəti mərhələyə dair istiqamətlərin müəyyən edilməsi kimi mövzuları əhatə edib.
“Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM” xəbər verir ki, spikerlər Azərbaycan hökumətinə göstərilən səmimi qonaqpərvərliyə, həmçinin 182 ölkədən 40 mindən artıq iştirakçını bir araya gətirən WUF13-ün Bakıda yüksək səviyyədə təşkilinə görə minnətdarlıqlarını ifadə ediblər. Eyni zamanda, onlar layiqli mənzil təminatı və dayanıqlı şəhərsalma sahəsində beynəlxalq əməkdaşlığın təşviqi məqsədilə bu mühüm platformanın yaradılmasında Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyini, eləcə də UN-Habitat və təşkilatın icraçı direktoru Anaklaudia Rossbaxın səylərini yüksək qiymətləndiriblər.
Çıxışlarda əsas vurğulanan məqamlardan biri mənzil məsələsinin ayrı-ayrılıqda deyil, digər sahələrlə əlaqəli şəkildə həll olunmasının vacibliyi olub. Spikerlər mənzil siyasətinin torpaq idarəçiliyi, infrastruktur, nəqliyyat, xidmətlər, məşğulluq, ictimai məkanlar, iqlim fəaliyyəti və yerli iqtisadi inkişafla əlaqələndirilməsinin əhəmiyyətini qeyd ediblər. Həmçinin ikinci dərəcəli şəhərlərin, kiçik yaşayış məntəqələrinin, şəhər-kənd əlaqələrinin və balanslı ərazi inkişafının dəstəklənməsini nəzərdə tutan daha inteqrə olunmuş və məkan əsaslı yanaşmalara çağırış edilib. Görüş Sədrin Xülasəsi sənədinin qəbulu ilə başa çatıb.
Spikerlər müharibə, münaqişə və fəlakətlərin şəhərlərə, mənzil fonduna, infrastruktura və əsas xidmətlərə təsirini, eləcə də bunun yaratdığı məcburi köçkünlük və humanitar problemləri diqqətə çatdırıblar. Nümayəndə heyətləri postmünaqişə dövründə yenidənqurma və bərpa proseslərinin əhəmiyyətini də vurğulayıblar. Azərbaycanın postmünaqişə bərpa təcrübəsi müsbət nümunə kimi dəyərləndirilib və oxşar vəziyyətlərdə tətbiq oluna biləcək model kimi qeyd edilib.
Bu günün ən diqqətçəkən və simvolik hadisələrindən biri Birləşmiş Millətlər Təşkilatının və Azərbaycan Respublikasının dövlət bayraqlarının qaldırılması mərasimi olub. Mərasimdə Azərbaycan Respublikasının Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsinin sədri və WUF13-ün milli koordinatoru Anar Quliyev və BMT-nin Məskunlaşma Proqramının (UN-Habitat) icraçı direktoru Anaklaudia Rossbax iştirak ediblər.
Forumun ilk günü, həmçinin fərqli mövzularda keçirilən Assambleyaların birgə açılış sessiyaları ilə yadda qalıb. Sözügedən Assambleya sessiyaları sırasında Qadınlar Assambleyası, Yerli və regional hökumətlərin ümumdünya Assambleyası, İcma birliklərinin və vətəndaş cəmiyyəti təşkilatlarının Assambleyası, eləcə də Biznes Assambleyası yer alıb.
Keçirilən əlavə tədbirlər sırasında BMT-nin Məskunlaşma Proqramı, Qlobal Su Operatorların Tərəfdaşlıq Alyansı (GWOPA) və Azərbaycan Dövlət Su Ehtiyatları Agentliyinin birgə təşkil etdiyi “Global Water Operators’ Partnerships Alliance” Assambleyası da yer alır. Hər iki ildən bir keçirilən GWOPA Assambleyası ilk dəfə Ümumdünya Şəhərsalma Forumu çərçivəsində təşkil olunub.
Qeyd edək ki, 17–22 may tarixlərində “Hər kəs üçün yaşayış yerləri: təhlükəsiz və dayanıqlı şəhərlər və yaşayış məskənləri” mövzusu adı altında keçirilən WUF13 tədbiri minlərlə iştirakçını, o cümlədən dövlət və hökumət başçılarını, nazirlərini, merləri, biznes nümayəndələrini, akademik dairələri və vətəndaş cəmiyyəti təmsilçilərini bir araya gətirir.

Первый день WUF13 в Баку: министерская встреча и сессии
17 мая в Баку начала свою работу 13-я сессия Всемирного форума градостроительства (WUF13). В первый день мероприятия под председательством Азербайджана состоялась министерская встреча, посвященная Новой программе развития городов, в которой приняли участие представители более 100 стран мира.
Как сообщает “Оперативный Информационный Центр-OMM”, участники встречи обсудили промежуточные итоги реализации Новой программы, рассчитанной на 20 лет, выявили текущие вызовы и определили направления для следующего этапа. Спикеры выразили глубокую признательность правительству Азербайджана за гостеприимство и высокий уровень организации форума, собравшего более 40 тысяч участников. Особо была отмечена роль, которую сыграл Президент Ильхам Алиев в создании этой важной платформы для продвижения международного сотрудничества в сфере устойчивого градостроительства, а также усилия программы UN-Habitat и ее исполнительного директора Анаклаудии Россбах.
В ходе выступлений подчеркивалась необходимость комплексного решения жилищных вопросов в тесной связи с управлением земельными ресурсами, инфраструктурой, транспортом, экологией и местным экономическим развитием. Участники призвали к более интегрированным подходам, поддерживающим малые населенные пункты и сбалансированное территориальное развитие. Важной темой обсуждения стало влияние конфликтов на городскую инфраструктуру. В этом контексте опыт Азербайджана по восстановлению территорий в постконфликтный период был оценен как положительная модель, применимая в международных масштабах. В завершение встречи был принят итоговый документ — Резюме Председателя.
Символическим событием дня стала церемония поднятия государственных флагов Организации Объединенных Наций и Азербайджанской Республики. В мероприятии приняли участие председатель Государственного комитета по градостроительству и архитектуре Азербайджана, национальный координатор WUF13 Анар Гулиев и исполнительный директор UN-Habitat Анаклаудия Россбах. Программа первого дня также включила совместные открытия Женской ассамблеи, Всемирной ассамблеи местных и региональных властей, Бизнес-ассамблеи и других профильных платформ.
Всемирный форум градостроительства (WUF), учрежденный ООН в 2001 году, является главной мировой площадкой для обсуждения проблем стремительной урбанизации и ее воздействия на сообщества, экономику и климат. Проведение WUF13 в Баку под девизом «Жилье для всех: безопасные и устойчивые города и поселения» подтверждает статус Азербайджана как важного международного хаба в вопросах устойчивого развития и инновационного городского планирования. Форум продлится до 22 мая, объединяя государственных деятелей, мэров городов и экспертов со всего мира.