Azərbaycan Prezidentinin xüsusi tapşırıqlar üzrə nümayəndəsi Elçin Əmirbəyov Bakı və Roma arasında müxtəlif sahələrdə əməkdaşlığın genişləndirilməsi üçün əhəmiyyətli potensialın olduğunu bildirib.
“Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM” xəbər verir ki, E.Əmirbəyov bu barədə "La Repubblica"ya müsahibəsində bildirib.
"Bizim ölkələrimiz 2020-ci ildən çoxplanlı strateji tərəfdaşlıqla bağlıdır. İtaliya baş nazirinin Azərbaycana qarşıdan gələn səfəri bunu təsdiqləyir. Hesab edirik ki, bir çox sahələrdə, ilk növbədə İtaliyanın əsas tərəfdaşımız olduğu energetika sahəsində əməkdaşlığın gücləndirilməsi üçün yüksək potensial mövcuddur", - o deyib.
Əmirbəyov qeyd edib ki, 2025-ci ildə Azərbaycan İtaliyaya 9,5 milyard kubmetr təbii qaz tədarük edib. Bundan əlavə, İtaliya Azərbaycandan neft ixracının əsas istiqamətidir. Onun sözlərinə görə, bütövlükdə, ötən il Avropa İttifaqının (Aİ) 10 ölkəsinə 12,5 milyard kubmetr qaz tədarük edilib, bu da 2021-ci illə (tədarüklərin ilk ili - red.) müqayisədə 53 % çoxdur: "Bazar dəyişkənliyinə və geosiyasi təlatümlərə baxmayaraq, onların sözlərinə görə, Azərbaycan, etibarlı və məsuliyyətli tədarükçü olaraq qalır".
Trans-Adriaktik Qaz Boru Kəmərini (TAP) genişləndirmədən İtaliyaya qaz ixracının artırılması imkanı ilə bağlı suala cavab verərkən o vurğulayıb ki, TAP-ın da bir hissəsi olduğu Cənub Qaz Dəhlizinin cari gücü tamamilə bron edilib və artıq bütün Avropanın enerji arxitekturası kontekstində nəzərdən keçirilir.
Onun sözlərinə görə, genişləndirmənin ilk mərhələsi artıq həyata keçirilir: yanvar ayından TAP illik ötürücülük qabiliyyətini 1,2 milyard kubmetr artırıb, bunun da 1 milyardını İtaliya alacaq. Bununla yanaşı, o qeyd edib ki, ötürücülük qabiliyyətinin hər hansı sonrakı artımı hasilatın və qaz nəqli infrastrukturunun inkişafı üçün əlavə investisiyalar tələb edəcək, bu da şaxələndirməni və enerji təhlükəsizliyini gücləndirərək Aİ-nin strateji maraqlarına uyğun olacaq.
İtaliya-Azərbaycan hökumətlərarası komissiyasının altıncı iclası çərçivəsində əldə olunmuş razılaşmalara toxunan E.Əmirbəyov bildirib ki, ölkələr ikitərəfli iqtisadi tərəfdaşlığın inkişafına dair fəaliyyət planı hazırlamaq barədə razılığa gəliblər.
"Hökumətlərarası komissiya strateji istiqamətləri müəyyən edir. Fəaliyyət planı İtaliya və Azərbaycan arasında iqtisadi tərəfdaşlığın inkişafı üçün yol xəritəsi olacaq. O, energetika, "yaşıl keçid", rəqəmsallaşma, investisiyalar, nəqliyyat, sənaye, kənd təsərrüfatı, elm, təhsil və mədəniyyət daxil olmaqla, 18 prioritet istiqamət üzrə 2026-2027-ci illərdə 65 tədbirin keçirilməsini nəzərdə tutur. Yol xəritəsi artıq hazırdır və konkret, genişmiqyaslı xarakter daşıyır", - o bildirib.
İtaliyaya səfərinin məqsədlərindən danışan E.Əmirbəyov vurğulayıb ki, bu səfər ölkələr arasında fəal siyasi dialoqun dəstəklənməsinə, həmçinin Azərbaycanın Aİ və NATO ilə münasibətləri də daxil olmaqla ikitərəfli, regional və çoxtərəfli gündəliyin əsas məsələləri ətrafında fikir mübadiləsi aparmağa yönəlib. O həmçinin bildirib ki, onun tərəfindən Ermənistanla sülh prosesinin hazırkı vəziyyəti və perspektivlərinə dair qiymətləndirmə təqdim edilib, bu zaman 2026-cı il əvvəlki münaqişənin tamamilə başa çatdırılması və sülhün hüquqi baxımdan rəsmiləşdirilməsi üçün həlledici ola bilər.
E.Əmirbəyov qeyd edib ki, Corcia Meloninin Azərbaycana qarşıdan gələn səfəri bu müzakirələrə əlavə təkan verir.
O həmçinin bildirib edib ki, əməkdaşlığın hazırkı dinamikasının daha bir mühüm göstəricisi Bakıda II İohann Pavelə həsr olunan, 2027-ci ildə başa çatdırılması planlaşdırılan ikinci katolik kilsəsinin inşasıdır: "Bütün bunlar Azərbaycanın multikulturalizmə, dini tolerantlığa və sivilizasiyaların dialoquna sadiqliyini göstərir".
TRIPP ("Tramp marşrutu") layihəsindən danışarkən E.Əmirbəyov vurğulayıb ki, Yaxın Şərqdəki sonrakı eskalasiya regional bağlılıq və enerji infrastrukturu layihələrinin həyata keçirilməsinə mənfi təsir göstərə bilər. Onun sözlərinə görə, daha geniş Zəngəzur dəhlizinin bir hissəsi olan TRIPP layihəsi Azərbaycan, Ermənistan, Asiya və Avropa arasında sülhün möhkəmləndirilməsi və nəqliyyat əlaqələrinin inkişafı üçün mühüm əhəmiyyət kəsb edir.

Эльчин Амирбеков: Визит Мелони укрепит связи между Баку и Римом
Представитель Президента Азербайджана по особым поручениям Эльчин Амирбеков заявил о наличии значительного потенциала для расширения сотрудничества между Баку и Римом в различных сферах.
Как сообщает “Оперативный Информационный Центр-OMM”, об этом Э. Амирбеков рассказал в интервью изданию "La Repubblica".
"Наши страны с 2020 года связаны многоплановым стратегическим партнерством. Предстоящий визит премьер-министра Италии в Азербайджан подтверждает это. Мы считаем, что существует высокий потенциал для укрепления сотрудничества во многих областях, прежде всего в энергетике, где Италия является нашим основным партнером", — отметил он.
Э. Амирбеков подчеркнул, что в 2025 году Азербайджан поставил в Италию 9,5 миллиарда кубометров природного газа. Кроме того, Италия является основным направлением экспорта нефти из Азербайджана. По его словам, в целом в прошлом году в 10 стран Европейского союза (ЕС) было поставлено 12,5 миллиарда кубометров газа, что на 53% больше по сравнению с 2021 годом (первым годом поставок). "Несмотря на рыночную волатильность и геополитические потрясения, Азербайджан остается надежным и ответственным поставщиком", — добавил представитель президента.
Отвечая на вопрос о возможности увеличения экспорта газа в Италию без расширения Транс-Адриатического газопровода (TAP), он подчеркнул, что текущая мощность Южного газового коридора, частью которого является TAP, полностью забронирована и рассматривается в контексте энергетической архитектуры всей Европы. Первый этап расширения уже реализуется: с января TAP увеличил годовую пропускную способность на 1,2 миллиарда кубометров, из которых 1 миллиард получит Италия. Дальнейшее увеличение потребует дополнительных инвестиций в добычу и инфраструктуру, что соответствует стратегическим интересам ЕС по диверсификации и энергобезопасности.
В рамках договоренностей шестого заседания итальяно-азербайджанской межправительственной комиссии стороны согласились подготовить план действий по развитию экономического партнерства. "Дорожная карта уже готова и носит конкретный характер. Она предусматривает проведение 65 мероприятий в 2026-2027 годах по 18 приоритетным направлениям, включая энергетику, «зеленый переход», цифровизацию, транспорт, сельское хозяйство и культуру", — сообщил Э. Амирбеков.
Говоря о целях своего визита в Италию, Э. Амирбеков подчеркнул важность поддержания активного политического диалога и обмена мнениями по региональной повестке, включая отношения Азербайджана с ЕС и НАТО. Он также представил оценку мирного процесса с Арменией, отметив, что 2026 год может стать решающим для окончательного завершения конфликта и юридического оформления мира. Предстоящий визит Джорджи Мелони в Азербайджан придаст дополнительный импульс этим дискуссиям.
Важным гуманитарным аспектом сотрудничества является строительство в Баку второй католической церкви, посвященной Иоанну Павлу II, которое планируется завершить в 2027 году. По словам представителя президента, это демонстрирует приверженность Азербайджана мультикультурализму и религиозной толерантности.
Касаясь проекта TRIPP ("Маршрут Трампа"), Э. Амирбеков подчеркнул, что эскалация на Ближнем Востоке может негативно повлиять на региональную связность. Проект TRIPP, являющийся частью более широкого Зангезурского коридора, имеет важное значение для укрепления мира и развития транспортных связей между Азербайджаном, Арменией, Азией и Европой.
Отметим, что Италия является ключевым торговым партнером Азербайджана в Европе. Отношения между странами базируются на Совместной декларации об укреплении многомерного стратегического партнерства, подписанной в 2020 году. Визит Джорджи Мелони в Баку, запланированный на 5 мая, призван закрепить статус Италии как стратегического моста для азербайджанских энергоресурсов в Европу.