Xocavənd şəhərində işğaldan azad edilmiş ərazilərin bərpası və Böyük Qayıdış prosesinin gedişatını müzakirə etmək məqsədilə Əlaqələndirmə Qərargahının növbəti iclası keçirilib. İclasa Azərbaycan Prezidenti Administrasiyasının və Qərargahın rəhbəri Samir Nuriyev sədrlik edib.
Böyük Qayıdış: İşğaldan Azad Olunmuş Ərazilərdə Yeni Həyat Necə Qurulur?
“Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM” xəbər verir ki, iclasda çıxış edən Samir Nuriyev işğaldan azad olunmuş ərazilərə Böyük Qayıdış prosesinin Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə həyata keçirilən dövlət siyasətinin və ölkənin uzunmüddətli inkişaf strategiyasının əsas istiqamətlərindən biri olduğunu bildirib.
O deyib ki, bu proses yalnız ərazilərin fiziki baxımdan bərpasını deyil, həmin torpaqlarda həyatın yenidən qurulmasını, dayanıqlı sosial-iqtisadi inkişafın təmin olunmasını və keçmiş məcburi köçkünlərin doğma yurdlarına ləyaqətli qayıdışını nəzərdə tutan kompleks yanaşmanı əhatə edir.
Baza İnfrastrukturundan Yaşayış Fondunun Genişləndirilməsinə Doğru
Qərargah rəhbərinin sözlərinə görə, işğaldan azad edilmiş ərazilərdə son illər həyata keçirilən genişmiqyaslı bərpa-quruculuq işlərində əsas prioritet baza infrastrukturunun yaradılması olub.
Qeyd olunub ki, elektrik enerjisi, qaz və su təchizatı infrastrukturunun yenidən qurulması, yolların, körpülərin və tunellərin inşası regionda həyatın bərpası üçün ilkin zəruri şəraiti formalaşdırıb. Hazırkı mərhələdə isə dövlət tərəfindən ayrılan resursların mühüm hissəsi yaşayış fondunun genişləndirilməsinə, fərdi və çoxmənzilli evlərin tikintisinə və bərpasına yönəldilir.
Bununla yanaşı, məktəblər, uşaq bağçaları, tibb məntəqələri və dövlət xidmətləri mərkəzləri kimi sosial obyektlərin fəaliyyətlərinin təşkili paralel şəkildə həyata keçirilir. Qeyd olunub ki, bu yanaşma öz doğma torpaqlarına qayıdan keçmiş məcburi köçkünlərin ilk gündən normal həyat şəraitinə sürətli adaptasiyasına imkan verir.
Qarabağ və Şərqi Zəngəzurda Hazırda Neçə Nəfər Yaşayır? (Statistika)
İşğaldan azad edilmiş ərazilərdə bu günədək ümumilikdə 41 yaşayış məntəqəsinin tikilərək və bərpa edilərək istifadəyə verildiyini, həmin ərazilərə keçmiş məcburi köçkünlərin qayıdışının təmin olunduğunu vurğulayan qərargah rəhbəri mühüm statistik rəqəmləri açıqlayıb.
Görülən işlər nəticəsində hazırda dövlət və özəl sektorlarda işləyənlər, həmçinin təhsil alanlar da daxil olmaqla, işğaldan azad edilmiş ərazilərdə ümumilikdə 80 mindən çox insanın yaşadığı və fəaliyyət göstərdiyi iclas iştirakçılarının diqqətinə çatdırılıb.
Qeyd edilib ki, qarşıdakı dövrdə aparılan genişmiqyaslı bərpa-quruculuq işləri nəticəsində köç prosesi daha da sürətlənəcək və Böyük Qayıdış Proqramının miqyası genişlənəcək.
I Dövlət Proqramı və Məşğulluq İmkanlarının Yaradılması
Bildirilib ki, işğaldan azad edilmiş ərazilərdə layihələrin icrası Böyük Qayıdışa dair I Dövlət Proqramı çərçivəsində həyata keçirilir. Proqramda nəzərdə tutulmuş tədbirlər ardıcıl şəkildə icra olunur, bu isə qarşıya qoyulan məqsədlərə mərhələli şəkildə nail olunmasına və bərpa-quruculuq prosesinin uğurla davam etdirilməsinə imkan yaradır.
Samir Nuriyev vurğulayıb ki, məskunlaşmanın dayanıqlılığı birbaşa məşğulluq imkanlarının yaradılması ilə bağlıdır. Bu baxımdan yeni iş yerlərinin açılması, kənd təsərrüfatı, xidmət sektoru, istehsal, tikinti və logistika sahələrində fəaliyyət imkanlarının genişləndirilməsi, həmçinin sahibkarlığın təşviqi, investorların cəlb olunması və dəstək mexanizmlərinin tətbiqi mühüm əhəmiyyət daşıyır.
Qərargah rəhbəri tarixi, mədəni və dini abidələrin bərpasının Böyük Qayıdış prosesinin mühüm istiqamətlərindən biri olduğunu qeyd edərək, bunun milli-mədəni irsin qorunması və gələcək nəsillərə ötürülməsi baxımından xüsusi əhəmiyyət daşıdığını bildirib.
Strateji Vəzifələr və Gələcək Addımlar
Daha sonra iclasın gündəliyinə uyğun olaraq, Əlaqələndirmə Qərargahının İdarələrarası Mərkəzinin fəaliyyəti, habelə I Dövlət Proqramı çərçivəsində görülən işlər barədə məlumatlar təqdim olunub. Məskunlaşma, iqtisadi fəallığın artırılması, sahibkarlığın inkişafı və mədəni irsin bərpası istiqamətində aparılan işlərə dair məruzələr dinlənilib.
İclasın yekununda Azərbaycan Prezidenti tərəfindən müəyyən edilmiş strateji vəzifələrin səmərəli icrası üçün zəruri tədbirlərin vaxtında həyata keçirilməsinin vacibliyi vurğulanıb. Qeyd olunub ki, hər bir məsələ üzrə konkret addımlar atılmalı və verilmiş tapşırıqlar operativ şəkildə icra olunmalıdır.

В городе Ходжавенди состоялось очередное заседание Координационного штаба, созданного для централизованного решения вопросов на освобождённых от оккупации территориях Азербайджанской Республики. Заседание прошло под председательством руководителя Администрации Президента Азербайджана и главы штаба Самира Нуриева.
Великое возвращение: Как возрождается жизнь на освобождённых землях
«Оперативный Информационный Центр-OMM» сообщает, что в ходе выступления Самир Нуриев подчеркнул, что процесс Великого возвращения является одним из приоритетных направлений государственной политики и долгосрочной стратегии развития страны, реализуемой под руководством Президента Ильхама Алиева.
Было отмечено, что данный процесс охватывает комплексный подход, включающий не только физическое восстановление территорий, но и возрождение жизни на этих землях, обеспечение устойчивого социально-экономического развития и достойное возвращение бывших вынужденных переселенцев в родные края.
От базовой инфраструктуры к расширению жилого фонда
По словам руководителя штаба, основным приоритетом широкомасштабных восстановительных работ, проводимых в последние годы на освобождённых от оккупации территориях, стало создание базовой инфраструктуры. Реконструкция систем электро-, газо- и водоснабжения, строительство дорог, мостов и туннелей сформировали необходимые первичные условия для восстановления региона.
На текущем этапе значительная часть государственных ресурсов направляется на расширение жилого фонда, строительство и восстановление индивидуальных и многоквартирных домов. Параллельно организуется деятельность социальных объектов: школ, детских садов, медицинских пунктов и центров государственных услуг. Это позволяет гражданам, возвращающимся на родные земли, быстро адаптироваться к нормальным условиям жизни с первых же дней.
Статистика: Сколько человек уже проживает в Карабахе и Восточном Зангезуре?
Руководитель штаба озвучил важные статистические данные, отметив, что на сегодняшний день в эксплуатацию сдано 41 населенный пункт, где обеспечено расселение бывших вынужденных переселенцев. Было доведено до внимания участников заседания, что в настоящее время на освобождённых от оккупации территориях проживают и осуществляют деятельность более 80 тысяч человек, включая работников государственного и частного секторов, а также учащихся.
Ожидается, что в предстоящий период, благодаря масштабным строительным работам, процесс переселения ускорится, а масштабы программы Великого возвращения расширятся.
I Государственная программа и создание рабочих мест
Реализация проектов осуществляется в рамках «I Государственной программы по Великому возвращению». Самир Нуриев подчеркнул, что устойчивость заселения напрямую связана с созданием возможностей для трудоустройства. В связи с этим важное значение имеют открытие новых рабочих мест, расширение деятельности в сферах сельского хозяйства, услуг, производства, строительства и логистики, а также поощрение предпринимательства и привлечение инвесторов.
Также было отмечено, что восстановление исторических, культурных и религиозных памятников является важным направлением процесса Великого возвращения, что имеет особое значение для сохранения национально-культурного наследия и его передачи будущим поколениям.
Контекст и значение Координационного штаба
Координационный штаб был создан распоряжением Президента Ильхама Алиева в ноябре 2020 года для обеспечения централизованного управления восстановительными работами на территориях, перешедших под контроль Азербайджана по итогам 44-дневной Отечественной войны. Деятельность штаба охватывает все аспекты — от разминирования территорий до внедрения концепций «Умный город» и «Умное село», что превращает Карабах и Восточный Зангезур в современные драйверы экономики Азербайджана.