Ümumdünya Şəhərsalma Forumunun 13-cü sessiyası (WUF13) çərçivəsində mayın 18-də Bakıda Liderlər Sammiti keçirilib.
"Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM" xəbər verir ki, tədbirdə Qırğızıstan Prezidenti Sadır Japarov, Keniya Prezidenti Uillyam Samoei Ruto, Serbiya Prezidenti Aleksandar Vuçiç, Bolqarıstan Prezidenti İliyana Yotova, Gürcüstanın Baş naziri İrakli Kobaxidze, Qazaxıstanın Baş naziri Oljas Bektenov, Esvatini Kralı Əlahəzrət III Msvati, Mavriki Prezidenti Daramber Qoxul, Liviya Dövləti Prezident Şurasının Sədri Məhəmməd Yunis Əl-Mənfi, Çin Xalq Respublikası Dövlət Şurasının Baş nazirinin müavini Can Quoçini, Zimbabvenin Vitse-prezidenti Konstantino Quveya Dominik Nyikadzino, Belarus Milli Assambleyasının Nümayəndələr Palatasının sədri İqor Sergeyenko, Slovakiyanın Baş nazirinin müavini, ətraf mühit naziri Tomaş Taraba, Türkmənistan Prezidenti yanında Arkadağ şəhərinin Tikinti və Dövlət Komitəsinin sədri Deryageldi Orazov, Kambocanın Baş Nazirinin müavini və Torpaq İdarəetmə, Şəhərsalma və Tikinti Naziri Say Sam Al, Albaniyanın Baş nazirinin müavini Albana Koçiu, Ukrayna Baş nazirinin müavini Oleksiy Kuleba və Pakistanın Pəncab əyalətinin Baş naziri Məryəm Nəvaz Şərif çıxış ediblər.
Onlar Bakıda keçirilən Ümumdünya Şəhərsalma Forumunun 13-cü Sessiyasının yüksək səviyyədə təşkilinə və göstərilən qonaqpərvərliyə görə Azərbaycan rəhbərliyinə dərin minnətdarlıqlarını ifadə edib, Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə Bakının mühüm dialoq mərkəzinə çevrilməsini, eləcə də işğaldan azad olunmuş ərazilərdə qısa müddətdə aparılan genişmiqyaslı bərpa-quruculuq işlərini yüksək qiymətləndiriblər. Çıxışçılar WUF13-ün şəhərsalma sahəsində mövcud olan problemlərin müzakirəsi və yeni ideyaların irəli sürülməsi baxımından mühüm platforma olduğunu vurğulayıb, bu tədbirin mühüm əhəmiyyətini qeyd ediblər.
Qeyd edək ki, mayın 17-22-də Birləşmiş Millətlər Təşkilatının ən nüfuzlu qlobal urbanizasiya platformalarından biri olan Ümumdünya Şəhərsalma Forumunun 13-cü Sessiyası (WUF13) Bakı şəhərində keçirilir. “Hər kəs üçün yaşayış yerləri: təhlükəsiz və dayanıqlı şəhərlər və yaşayış məskənləri” mövzusuna həsr olunan bu beynəlxalq tədbir BMT-nin Məskunlaşma Proqramı - UN-Habitat tərəfindən təşkil edilir və şəhərsalma, dayanıqlı inkişaf, inklüziv yaşayış mühiti kimi qlobal əhəmiyyətli məsələlərin müzakirəsi üçün mühüm platforma hesab olunur.

В Баку прошел Саммит лидеров в рамках WUF13
18 мая в Баку в рамках 13-й сессии Всемирного форума градостроительства (WUF13) состоялся Саммит лидеров.
"Оперативный Информационный Центр-OMM" сообщает, что на мероприятии выступили Президент Кыргызстана Садыр Жапаров, Президент Кении Уильям Самои Руто, Президент Сербии Александр Вучич, Президент Болгарии Илияна Йотова, Премьер-министр Грузии Ираклий Кобахидзе, Премьер-министр Казахстана Олжас Бектенов, Король Эсватини Его Величество Мсвати III, Президент Маврикия Дарамбир Гохул, Председатель Президентского совета Государства Ливия Мухаммед Юнис Аль-Манфи, заместитель Премьера Государственного совета КНР Чжан Гоцин, вице-президент Зимбабве Константино Гувейя Доминик Ньикадзино, председатель Палаты представителей Национального собрания Беларуси Игорь Сергеенко, заместитель Премьер-министра, министр окружающей среды Словакии Томаш Тараба, председатель Государственного комитета по строительству города Аркадаг при Президенте Туркменистана Дерьягельди Оразов, заместитель Премьер-министра, министр земельного управления, градостроительства и строительства Камбоджи Сай Сам Аль, заместитель Премьер-министра Албании Албана Кочиу, заместитель Премьер-министра Украины Алексей Кулеба и главный министр пакистанской провинции Пенджаб Марьям Наваз Шариф.
Выступавшие выразили глубокую признательность руководству Азербайджана за высокий уровень организации 13-й сессии Всемирного форума градостроительства и оказанное гостеприимство. Было особо подчеркнуто, что под руководством Президента Ильхама Алиева Баку превратился в важный центр международного диалога. Участники высоко оценили масштабные восстановительные и созидательные работы, проводимые в кратчайшие сроки на освобождённых от оккупации территориях. Спикеры отметили, что WUF13 является значимой платформой для обсуждения актуальных проблем урбанизации и выдвижения новых идей для устойчивого развития.
Отметим, что 13-я сессия Всемирного форума градостроительства (WUF13) — одной из самых авторитетных глобальных платформ ООН по урбанизации — проходит в Баку с 17 по 22 мая. Мероприятие, посвященное теме «Жилье для всех: безопасные и устойчивые города и поселения», организовано Программой ООН по населенным пунктам (UN-Habitat). Форум, учрежденный в 2001 году, созывается каждые два года для изучения наиболее острых проблем, стоящих перед миром в области быстрой урбанизации и ее влияния на сообщества, города, экономику и изменение климата. Проведение столь масштабного события в Азербайджане еще раз подтверждает статус страны как глобального хаба для обсуждения повестки устойчивого развития.